Mağusa Rum Genel Hastanesi, ölen annesini evine götürmesini ve kokmaması için klimayı soğuk ayarda çalıştırmasını istedi Mağusa Rum Genel Hastanesi, ölen annesini evine götürmesini ve kokmaması için klimayı soğuk ayarda çalıştırmasını istedi

Sağlık Bakanı Popi Kanari, Covid-19'a karşı yeni kararnamenin yürürlüğe girdiğini, hasta sayısının 3.600'ü aştığını, Bakanlığın mobil birimlerle aşılamalara başladığını ve halka önerilerde bulunduğunu açıkladı.
Cuma günü Limasol Genel Hastanesi’ni ziyaret eden Kanari, kararnameye göre hastanelere, huzurevlerine, kapalı alanlara, yaşlı bakım evlerine, doktor veya dişçi muayenehanelerine gidenlerin 72 saatlik değil 48 saatlik koronavirüs testi yaptırması gerektiğini bildirdi.
Son haftalarda vakalarda artış olması, düne kadar 3.600 koronavirüs hastasının bulunması ve sayılarının artması nedeniyle testlerle tedbirlerin artırılmasının gerekli olduğunu belirten Sağlık Bakanı, bu kişilerin çoğunluğunun yaşlılardan oluştuğunu, bu nedenle Bakanlığın bakım evlerindeki tüm yaşlıları aşılamak amacıyla mobil ünitelerle aşı çalışmalarına dün başladığını duyurdu.
Kanari, etkili olan şu anki virüsün öncekilerden çok farklı olduğunu, yalnızca aşı merkezlerindeki spesifik aşının hastaları yüzde 60 ila 70 oranında koruyabildiğine dikkat çekti.
Bu nedenle ailelerin, yaşlıların, hassas grupların korunması için aşı olmalarını önerdiklerini, mağdur olmalarını istemediklerini, sağlık sistemine yük olmalarını da istemediklerini ifade eden Kanari, ayrıca pozitif olanların hareketlerini kısıtlamalarının, koruyucu maske takmalarının önerildiğini söyledi; pozitif olan hiç kişilere dolaşım yasağı getiremeyeceklerini ancak bu kişilerin en azından kendilerini sorumlu hissetmeleri, virüsü savunmasız insanlara bulaştırabileceklerini ve hastanelerde tedavi görmelerine neden olabileceklerine işaret etti.
Kapalı alanlarda ve kalabalık yerlerde maske takılmasının önerildiğini kaydeden Kanari, Milli Eğitim Bakanlığı'nın da pazartesi günü okulların yeniden açılacak olması nedeniyle tavsiyelerde bulunmasının beklendiğini, ebeveynlere, korona virüslü çocuklarını evde tutmaları tavsiyesinde bulunacağını söyledi.
Popi Kanari, ancak ciddî bir engel olması durumunda ebeveynlerin, öğretmenleri ve okul personelini bilgilendirmesi, maske takılması, sınıfların iyi havalandırılması, hijyen koşullarının uygun olması ve gerekli tüm tedbirlerin alınması gerektiğini kaydetti.
Sağlık Bakanı, koronavirüs hastalarının tedavisi için özel hastanelere tanınan muafiyete ilişkin olarak da muafiyet tanınanların kanser hastalarının bulunduğu hastaneler olduğunu açıkladı; ancak Bakanlığın gerekirse durumu gözden geçireceğini belirtti.

Editör: Mehmet Kasimoglu