İlkokul birinci sınıf öğretmenim Neclâ hanımdı, Kara Zehra’nın arkadaşı, komşularımız içinde de berber İlkay vardı, Dilber Aba ve manav Hakkı da.

Hepsinin de bu hayata katkısı, ben benim diye gert gert gerinen şimdinin vekillerinden bakanlardan çok çok fazlaydı.

Hiç şişinmeden yaşayan insanlara borçluyuz eğer borçluysak bu vatanı ve hayatı.

Hey yavrum hey siz de kimsiniz, tanır hatırlar mısınız benim ilkokul hocalarımdan Hikmet ve Özkan hocaları, ya tüfekçi Ömer Ustayı, 11, 22, 33, 44, 55, 66, 77, 88, 99. Bölüklerin de Mağusa’da,  Limasol’da, Baf’ta İskele’de, Koççina’da Goşşi’de, dağda mücahitlik yapanları

 

Siz 1963 Aralığının son günlerinde ya da 1964 Ocağının ilk günlerinde Hamit Mandrez’den yola çıkıp da Yiğitler köyüne varıp saldırganları caydıranlar arasında mıydınız. Atın atın da civcivler de yesin.

Mora köyündeki mücahitler neler yapmış ve sonra nasıl sakin sakin çekilip kendi içlerine sürdürmüşler hayatı tevazu içinde biliyor musunuz.

Hanginiz beyler 14 yaşında Ünay ve Sümer gibi dağlarda nöbete durdunuz.

Hanginiz kunduracı Hüseyin Dayı, tenekeci Cahit Dayı, buzcu Enver, manav Hasan , makinst Cemal, Kara Çete, 9 Eylül, Volkan üyesi isimsizler, kadar ve gibi katkı koydunuz hayata tabiata ve yurda.

Beyoğlu beyler beyzadeler hey.

Eken de yoksunuz biçen de hiç, yiyenler hep siz.

Kıbrıs Türk halkının yüzüne bakarak siz, hiç  yüzünüz kızarmadan, sıkılmadan ‘biz olmasaydık gelemezdi bu halk bu güne’ diyebiliyorsunuz, utanmadan hiç.

Analar yaptı analığı, babalar babalığı, dayı amca, teyze hala, konu komşu, köylü, kasabalı, şeherli yaslandık da birbirimize kurduk bu hayatı biz, siz ne zaman düşündünüz ki kendinizden, kesenizden, cakanızdan başka birşeyi.

İşçisi, rençberi, hayvancısı, memuru, doktoru, mühendisi, avukatı, esnafı, zanaatkârı, polisi, kadını erkeği bir oldu, aldı bir topluluğu halk oldu, millet oldu devlet kurdu ve siz, çöreklenip başına karabasan gibi bezdiriyorsunuz canı candan.

Durun biraz beyler, beyzadeler durun.

Ne eklediniz ki hayata. Ne eklediniz ki dolanmak istiyorsunuz hem de kendinizin yaptığı yasaların tüzüklerin arkasına.

Eker köylü, biçer  üretir, tarım bakanısınız ben yaptım, benim başarım diye övünmekten başka ne yaparsınız.

Arazi halkın, milletin, mühendisler mimarlar, çizer hesaplar, işçiler ustalar yapar hastaneyi, canla başla çalışan doktorlara can kurtarmak için, tepeden bakıp da, bu hastaneyi biz yaptık demekten başka ne işe yararsınız.

Ne varsa hayatta hayata dair dışındasınız, zerre emeğiniz yok.

En yüksek maaş karşılığı ben ve partim demekten başka ne işe yararsınız.

Biliyor musunuz ki kendi çıkarınız için attığınız her adım halkın devlete olan inancını berhava ediyor.

Yoksa sizin niyetiniz halkı KKTC’NDEN SOĞUTMAK MI