Günler,haftalar aylar , Hatta seneler maşallahları var Son sürat  akıp akıp giderler Hem de yuvarlana yuvarlana Meğer önüne geçmek zamanın Veya zamanı durdurmak Ya da zamanı geriye çekmek mümkün olamaz .... Zamana dur diyebilecek bir  güç var elbette.

O da Allah... Bu da bir umut, inananlar adına. Bazan o kadar mutlu olur ki insan zamanın çabuk geçmemesi için dua eder Tanrısına. Ama gerçek malum, zaman geriye doğru sarılmaz.

Veya acı verici dakikaların çabuk geçmesini ısrarla ister insan Fakat heyhat.. zaman öğretildiği gibi her zaman inadına ayni hızla ilerler.

İster misiniz dostluk kurasınız zamanla. Kolay... Saygı duyunuz zamana .

 

Zenginin Parası...

Ah ne güzeldi delikanlı olmak Delikanlı gibi,ve delikalıcısına yaşamak. Yaşılarını almışlar için  Doğru gelir insana bu yargılar. Çünkü yaşlı insanlar için hayli değerlidir gençlik dönemi.

Ancak hayran kaldıkları o gençlik dönemi yaşanmış mıdır acaba gerçekte  yoksa bu damı hayal! Eminim andığımız  yaşlı kesimin yüzde sekseninde ciddi para sıkıntısı vardı o zamanlar.

Bakalım neleri canı çekerken cepllerinin hafifliği yüzünden istediklerini alamazlardı. Veya bir kız arkadaşı var diyelim.... parasızsa eğer , arkadaşıyla birlikte yemeye çıkamaz. Belki de sinema parasını bile karşılayamaz.

Arkadaşının doğum günü gelir doğru dürüst hediye alamaz. Eminin çoğu genç yaşamıştır bu tür olayları. O halde nerde kalmıştır bu gençlik yıllarının güzelliği. Böyle mi olmalıdır ? Yoksa bu tür anlatılar bir özlemi hayali midir acaba.

Bir de yüdenin içine giren gençliğe bakın. Cebi kabarık her zaman. Belki de altında arabası bile var. Ama bu kesimin yaşam biçimini gören diğer fakir gençler özlemle böyle bir yaşamı hayal eder... Mecburen...mecrubiyetten.... Doğrudur yaşlı dönemlerinde insan gençliğini özler..

Ama eminim kendi gençlik yaşamını değildir özlemi. Daha fazla gençlerin  yaşayabilecekleri en mükemmel yaşamı özlemektedirler. Onlar da ne yazık ki popülasyonun yüzde yirmisi kadarıdır... Yine hak vermek gerekmez mi  eskilerin şu laflarına : Hani "zenginin parası fakirin dilini yorar" dediklerinden.