İstatistik Kurumu şubat ayı hayat pahalılığını yüzde 4,59 olarak açıkladı İstatistik Kurumu şubat ayı hayat pahalılığını yüzde 4,59 olarak açıkladı

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) ve Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), öğretmenlere karşı açılan davaların amacının gösteri özgürlüğünü engellemek olduğunu kaydetti.
İki sendika, “Atatürk’e Başöğretmenlik unvanın verildiği gün olan 24 Kasım günü yani yarın öğretmenlere dava okuyan düzene karşı saat 09.30’da Mahkemeler önünde basın toplantısı düzenleyeceğini” duyurdu.
KTOEÖS Başkanı Selma Eylem ve KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş imzasıyla yapılan ortak açıklamada, “öğretmenlerin, 2 Ağustos 2022 tarihinde gerici zihniyetin eğitime yerleşmesinin önlenmesi, öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırılmaması, anti-demokratik yasa değişikliklerinin hakları ve eğitimi geriye götürmemesi ve kamusal eğitime yatırım yapılması için gösteri yaptığı” ifade edildi.
Aynı gün KTÖS ve KTOEÖS’ün, bakanlığın daveti üzerine Yüksek Danışma Kurulu toplantısına çağrıldığı belirtilen açıklamada, “Bakanlığın, davet ettiği sendika temsilcilerinin, bakanlık binasına girmemesi için bakanlık binasını polislerle kapattığı ve binaya girişini engellediği” savunuldu.
“O gün orada bulunan 22 öğretmene, iki polis mensubunu elleri ile itmesi suretiyle darp edildiği iddiasıyla dava açıldığı” kaydedilen açıklamada, “22 kişinin 2 kişiyi ittirmesi inandırıcı değildir” denildi.
Bu konu ile hiçbir ilgisi olmayan öğretmenlere de dava açıldığı ifade edilen açıklamada, söz konusu öğretmenlerin, dava boyunca her dava günü mahkemeye gelmek zorunda kalacağı ve okulların da öğretmensiz kalacağı belirtildi.
Olay günü darp edilen öğretmenlerin polise şikayette bulunmasına rağmen, bu konuda hiçbir polise dava açılmadığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:  
“Bu yeni bir durum değildir, defalarca öğretmenlerimiz mahkeme koridorlarına taşınmıştır, oysa 19 Temmuz 2011’de eski KTHY binası önünde diğer göstericilerle birlikte öğretmenler de darp edilmişti ve sadece bir polise ceza davası açılmıştı.”
“Açılan bu davanın samimiyetten uzak olduğu ve esas amacın öğretmenlerin gösteri yapma hakkını engellemek olduğu” savunulan açıklamada, Atatürk’e Başöğretmenlik unvanın verildiği gün olan 24 Kasım günü öğretmenlere dava okuyan düzene karşı, saat 09.30’da Mahkemeler önünde basın toplantısı düzenleneceği bildirildi.
Açıklamada, Kıbrıs Türk toplumunun kimliği, kültürü ve varlığı için kaygı duyan tüm kesimler, öğretmenlerin yanında durmaya ve dayanışmaya davet edildi.

Editör: Mehmet Kasimoglu