Mikrofonun ne işe yaradığını bilip anlamak için ders ve dahi farkındalık semineri mi gerekiyor.
Çok eskiden yazdığım bir şiir, geriye ne kalacak şiiri ‘‘ bir de mikrofon kalacak, tükürük içinde ’’ diye biterdi.
Kırk yıl geçti halâ daha mikrofonlara bağırılıyor.
İçselleştiremediler iki şeyi.
1- Laf sokmakla bir yere varılamaz
2- Mikrofon ses yükseltir, mikrofona bağırmak, mikrofonda bağırmak abesle iştigaldir
Biri diğerine mesela eşşek derse, kendisine eşşek denen eşek olmaz ve fakat kalkıp da kendisine yüksek sesle eşşek diyene daha yüksek sesle ve daha çok ş ile eşşşek derse ortaya çıkan sonuç bunun bir tartışma olmadığı ve bu ikilinin bir birinin karbon kopya olma ihtimalinin olduğudur.
Eşşekin solda, eşşşekin sağda olması eşşeklerin birini solcu birini de sağcı ya da birini iktidar diğerini muhalif yapmaz. Moda deyimle günün sonunda ikisi de eşek olmaz ve fakat gün hakaret ve küfür ile gümbürtüye gider ki, bağrışanlar, karşılıklı bar bar bağrışırken, bir çam ağacı daha çam kese böceği tarafından öldürülürken, zeytinlikler kesilerek yok edilirken,  ne hükümetin aklına gelir çam kese böceği ile mücadele etmek ve zemin etütü yapmak, depremlere dayanıklı binalar için yasalar çıkarmak ne de muhalifler çam kese böceği ile mücadele etmenin, zemin etütleri yapmanın fay hatlarına inşaat yasağı getirecek yasaların gerekliliğini hatırlayıp da hatırlatırlar.
Kim çıkarsa çıksın mikrofonlara ve ekranlara, kükremek için harcanan her saniye soğuktan donan depremzedeler için çadırsız konteynersiz susuz geçen bir süredir ve bu süre onları hastalıklara ölümlere yaklaştırmaktadır.
Kimse konuşmasın demiyorum.
Sorunları ve çözümleri uhulet ve suhuletle sakin sakin ve ikna edici saptayıcı ve çözüm yolunu önerecek şeklide ve uslupla yapın.
Sorunlar ancak ve yalnız onları saptayıp bilip onlara bilimsel  çözümler arayarak bu çözümleri sakin sakin ve fakat acımasızca tartışarak çözümde anlaşma ve harekete geçmekle aşılabilir.
Ortaokul yok hayır orta mektep münazaraları bile Türkiye Büyük Millet Meclisi ile KKTC meclisindeki siyasi atışmalardan çatışmalardan çok daha anlamlı ve kaliteli ve dahi sonuç verici.
Yazık.