Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Londra’da KKTC Dostluk Grubu ile bir araya geldi.

Bay-Sen basında çıkan haberler üzerine açıklama yaptı Bay-Sen basında çıkan haberler üzerine açıklama yaptı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Londra’da KKTC Dostluk Grubu ile bir araya geldi.
Birleşik Krallık Parlamentosu, Lordlar Kamarası’nda KKTC Dostluk Grubu ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türk tarafının ortaya koyduğunu yeni siyaseti, KKTC’deki gelişmeleri anlattı, Kıbrıs Türk Halkına yönelik haksız ambargoların artık kaldırılması gerektiğini vurguladı.
Tatar, Birleşik Krallık Parlamentosunda Kıbrıs Türk Halkı adına hitap etmekten ve halkının sesini duyurmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, Kıbrıs’ta garantör ülke olan İngiltere’nin Kıbrıs Türk Halkının sesine daha fazla kulak vermesi gerektiğini söyledi.
KKTC olarak İngiliz muhataplarıyla sürekli görüştüklerini, direk uçuş direk ticaret gibi konularda mücadele verdiklerini anlatan Tatar, İngiltere’nin Kıbrıs’taki gerçekleri iyi bildiğini ve bu gerçeklere göre hareket edilerek, geleceğe yönelik farklı fikirler ve seçeneklerle adımlar atılabileceğini kaydetti.
Kıbrıs Türk Halkının zor yıllar yaşandığını, ortak olduğu cumhuriyetten silah zoruyla atıldığını ifade eden Tatar, ama hiçbir zaman varlık  mücadelesini bırakmayan ve bırakmayacak olan kıbrıs Türk Halkının, Anavatanı Türkiye’nin desteğiyle Devletini kurduğunu ve bugün bölgede demokrasisi hukuku ve diğer tüm kurumlarıyla güçlü bir devlet olarak bölgede yerini aldığını anlattı.
İngiltere hükümetinin KKTC’nin beklentilerine daha fazla ağırlık vermesi gerektiğini ifade eden Tatar, Kıbrıs Cumhuriyetinin bir Rum devletine dönüştüğünü, o yıllarda Enosise zıplama tahtası gibi göründüğünü, Kıbrıs Türk Halkının silah zoruyla ortaklıktan atıldığını söyledi.
Kıbrıs Türk Halkının asla Rum yönetiminin boyunduruğu altına girmeyeceğini vurgulayan Tatar, Kıbrıs Türk Halkının Kıbrıs’ta eşit egemen bağımsız bir halk olduğunu kaydetti.
Kıbrıs Türk Halkının, Türkiye’nin, Anavatanının garantörlükten ve Türk askerinin adadan çıkmasını hiç bir zaman onaylamadığını, kabul etmediğini söyleyen Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’nin her zaman her alanda KKTC’nin yanında olduğunu ve destek verdiğini vurguladı.
Kıbrıs Türk Halkına verilen sözlerin tutulmadığını ifade eden Tatar, ambargoların kaldırılması gerektiğini, Kıbrıs Türk Halkı ve gençliğine uygulanan ambargoların haksızlık olduğunu vurguladı.
Kıbrıs sorununa yeteri kadar önem verilmediğini ifade eden Tatar, Kıbrıs’ta geçmişte çok hatalar yapıldığını, Rum tarafının tek taraflı AB’ye üye alındığını, Kıbrıs Türk Halkının tüm çözüm girişimlerine “evet” demesine rağmen cezalandırıldığına dikkat çekti.
Direk uçuşlar, direk ticaret, uluslararası temaslar, spor etkinliklerine katılım gibi konularda sürekli Rum tarafının engellemeleriyle karşılaştıklarını anlatan Tatar, ancak hiçbir zaman yılmadıklarını, tüm engellemelere rağmen Kıbrıs Türk Halkının uluslararası alanda sesini duyurmak için çalıştıklarını söyledi.
Kıbrıs Türk Halkına bu yüzden bu zamanda uygulanan ambargoların kabul edilemez olduğunu ifade eden Tatar, Londra’da 300 binden fazla Kıbrıslı Türk olduğunu, dünyada ise 1 milyon civarında Kıbrıslı Türk’ün yaşadığını düşündüklerini belirtti.
Dünyada ve bölgede değişen şartlarda KKTC’nin önemli bir destinasyonda yer aldığını ifade eden Tatar, Kıbrıs Türk Halkının her zaman eşitliğini bağımsızlığını egemenliğini savunacağını, her zaman yanında olan Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle de gelişmeye devam edeceğini kaydetti.
Kıbrıs Türk Halkının artık İzolasyonların kaldırılmasını talep ettiğini
İfade eden Tatar, özellikle İngiltere’den KKTC’ye yaşamaya tatile giden yüzlerce İngiliz olduğunu, Ercan’dan ülkeye geldiklerini dile getirdi, o yüzden İngiltere’den direk uçuşların artık başlaması gerektiğini söyledi.
Kıbrıs’ta barış olduğunu ancak anlaşma olacaksa Türkiye’nin garantörlüğü ve Türk askerinin adadaki varlığının süreceğini ifade eden Tatar, kıbrıs Türk Halkının Federal çözüm arayışından çok zaman kaybettiğini, artık yoluna eşit egemen bir şekilde devam ettiğini işaret etti.
KKTC’nin turizm, eğitim alanında geliştiğini, ön plana çıktığını, Türkiye’den su getirildiğini, ülkeye yatırımların devam ettiğini anlatan Tatar, KKTC’nin tanınması çağrısının önemli olduğunu vurguladı.
İngiltere’nin KKTC’ye gereken desteği vermesi gerektiğini, gelecek nesiller için bunun önemli olduğunu ifade eden Tatar, İngiltere’nin Kıbrıs sorununu yakından bildiğini, sorunların çözümüne destek olabileceğini, Ambargoların kaldırılmasının özellikle gençler için önemli olduğunu kaydetti.
Soruları da yanıtlayan Tatar, KKTC’nin hiçbir uluslararası etkinliğe katılamadığını kaydetti ve bunu protesto etti. Kıbrıs Türk Halkının her zaman çözümü desteklediğini ancak hep cezalandırılan taraf olduğunu ifade eden Tatar, federal çözüm arayışlarının bittiğini, Kıbrıs’ta iki eşit egemen devlet olduğunu ve artık iki devletin işbirliğine dayalı bir çözümün olabileceğini söyledi.
KKTC’nin bağımsız egemen bir devlet olduğunu ifade eden Tatar, Kıbrıs’ta İki devletin  geleceğe işbirliği içinde birlikte yürüyebileceğini, enerji başta olmak üzere her alanda işbirliği yapabileceğini anlattı.
Kıbrıs’ta iki ayrı halk ve devlet olduğunu ifade eden Tatar, Kıbrıs Türk Halkı hiçbir zaman egemenlik bağımsızlık ve devletinden vazgeçmediğini vazgeçmeyeceğini söyledi.