Derinlerine inmeye başlayınca sol felsefenin anladım ki sosyalizm bir ekonomik mesele değil ahlâki bir meseledir.
Okuduğum kitaplar bunu değil tam tersini yazıyordu ve sol teorisyenler de tersini söylüyordu.
Okumanın / okumaların çeşitleri vardır.
Ezberlemek için okursanız Allah’ın kelâmını anlamaya çalışmazsınız ya diğer okuduğunuz her şey için de aynısı geçerli.
Kuran’ı Türk alfabesi ile yazılmış Arapça olarak okursanız Euzu billahi mine şeytanı racim euzudur başka bir şey değil ve fakat anlamak için okursanız, eğer şeytandan gelen bir vesvese varsa Allah’a sığın olur ki bunu yorumlamak da okuyana bağlı.
Düşününce anlarsınız ki ‘ içinize her hangi bir nedenle kötü duygular gelirse hemen toparlanın ve kötülük yapmayın ’ deniyor.
Ezberci solun kesin doğrularından biridir her şeyi ekonominin belirlediği.
Benim kuşağım buna yürekten inandı ve büyük çoğunluğu inanmaya devam ediyor halâ ve daha da kötüsü çocuklarımızın da buna inanmasını sağlamaya çalışıyoruz.
Paco Pena gitarist.
Flamenko ustası İspanyol
Bir tokat gibi patlıyor kulaklarımızda ‘‘ yirmi yaşıma kadar gitarım olmadı ’’
Çok fakir bir aileydik 9 çocuklu bir aile Annem pazarda sebze meyve satıyordu Bir evde on aile yaşıyorduk Bir aileye bazen bir oda bazen iki oda düşüyordu Biz 11 kişi olduğumuz için iki odada kalıyorduk ’’
Paco Pena. İspanyol. Gitarist. Flamenko ustası. Fakir bir çocukluk geçirmiş
Her şeyi bütün her şeyi ekonomi belirler  miş. Değil oysa.
Her şeyi belirleyen ekonomi olsa iki odaya on bir kişi sığınan aileden Paco Pena değil mafya uşakları hırsızlar kiralık katiller çıkacaktı.
Denilecek ki iyi ama Paco Pena sadece bir kişi ya diğerleri.
Yaşı yetmişe yaklaşanlar bilir bilmeli hatırlatınca hatırlamalı 1963 – 1968 yılları arasında neler yaşadığımızı nasıl yaşadığımızı.
Şahin sinemasında, Atatürk ilkokulunda Hamit Mandrez ovalarında çadırlarda aylar mevsimler yıllar yaşadık 103 köyümüz göçmen oldu.
Türkiye’den Kızılay yardımı ile gelen kereviz makarnalara talim ettik, kurtlu nohutlara sinekli kuru baklalara, bozuk kutu balıklarına yağsız gömeçlere.
Arada bir buzhaneyi geceleyin soyan 55 bölük mücahitlerinin kapı kapı landroverle  gezerek dağıttığı ithal peynirler etler pastalar bir ziyafetti.
Önceleri Bayrak Kuartet sonra Sıla 4, Fırtınalar, Güryeller ve bando takımı ve Mücahitler parkı Kuğulu park, Yusuf Kaptan sahası toprak saha, bölükler arası maçlar ve göçmen evleri ve Mücahitler sitesi ve sigara fabrikasından bozma Genel hastane ve de maaşlar arasında inanılmaz görülmemiş ölçüde az fark.
Ekonomi belirlerse her şeyi, berbat hatta olmayan bir ekonomi ile binlerce göçmeni yüzlerce göçmen evinde sıtır eden kimdi, hangi ekonomiydi.
Ekonomi belirlerse her şeyi elinizi vicdanınıza koyup söyleyin çim sahalarda Adidas nike kramponlar ve formalarla kaç tane futbolcu gördünüz Zihni, Ergün Galliga ayarında onların marka kramponları yoktu ve sahalar da çim değildi.
Hani LTL bandosu ve LETÜL ORKESTRASI hani Sonal Andız, davuluna baterisine Ferahzat Polo kadar yakışan kaç davulcumuz var bu varsıl günlerimizde.
Sevgiyi ve direnmeyi nerde ne zaman ve niye kaybettik biz.