Dünya tarihini bir film şeriti gibi gözlerimizin önünden geçirme becerimiz  olsa her bir insan varlığını mutlu eden olaylar ve anılar ve bilgiler vardır.
Bunlar arasında uygarlığın oluşunda en başta gelen  icatlar..vardır. Yaşamı yaşanır hale getiren buluşlar. Örneğin en başta gelen buluş basit sanılan ateş vardır.
Mucidi kim? Belli değil .. Ama elbette ki bir insan kulu... Onun dini ırkı,milliyeti önemli mi?... Medeniyete katkısı önemli ... Ve arka arkaya icatlar... Ya dünya insanını birleştiren keşifler.
Nasıl haberdar olabilirdi insan çeşitli coğrafyalardan Ve dünyanın dört bir yanında yaşayan hemcinslerinden..
Önemli mi Newton'un İngiliz oluşu Veya Galilenin İtalyan Yahut herbir bilginin farklı farklı  bilginler tarafından keşfi.
Onların ortak özellikleridir önemli olan. İnsan olmaları.... Ve medeniyete katkıları. Ya ressamlar,müzisyenler tüm sanatçılar Bunlar hep insanları birleştiren Onları tekları, katliam manyakları... Düşmanlıkları körükleyenler sadistler... Bunlar medeniyet adına ne kadar gerekli  Lanetle anılacak medeniyet hainleri...
Karar verin ey insanlar Bir olmak mı muteber Ayrışmak mı çok gerekli. Milliyet mi birleştirici Yurtseverlik mi?
Dinlerin şu veya bu olması mı Irkçı Milliyetçilik değil mi savaşı savaşı davet eden bilinç. Karar veriniz lütfen: Barış mı önemli,savaş mı... Hangisi yaraşır insana.
Sonra bir düşünün arkasından Bu kadar zor mudur uzatıp ellerinizi el sıkışmak Ve ülkelerinizi barışa kavuşturmak Madem silahlar patlamıyor demek absürb bir düşünce bence...
Hani taraflar arasında taraflarca onaylanan metin var mı? Yoksa eğer barış da yok. Demek oluyoe ki  bir çözüm gerek. Bunca deneyimler oluşmuş dünyada.
Bence karar verme zamanı geldi ve geçmekte. İnsan olmak en güçlü ortak payda Bunca acılı derslerden sonra Tek hedefin BARIŞ olduğuna  İnanmalı insan. Ve gerçekleştirmeli banrışı ucuz hesaplarla oyalanmadan  ..