İyisiyle kötüsüyle bir futbol turnuvası daha yaşanıyor.
2024 UEFA Avrupa Şampiyonası bitmek üzere. Genelde Futbol ve özelde bu turnuva için çok şey söylendi yazıldı.
Kimsenin rahatsız olmadığı ama beni çok rahatsız eden bir yönü var son yıllardaki gerek ulusal be gerekse uluslar arası futbol maçları ile ilgili olarak.
Niye bütün takımlar ve hatta küçücük ve kabul görmeyen bir devlet olan KKTC takımları bile ille de ve mutlaka dünyanın en büyük şirketleri tarafından üretilen formalarla kramponlarla şortlar ve toplarla oynuyorlar müsabakaları.
Niye örneğin Türkiye Milli futbol takımı bir Türk tekstil firması tarafından üretilen formaları tercih etmez.
Gülünür bu bakış açıma ve denir ki Türkiye liglerindeki takımlar çok uluslu büyük şirketlerin formalarını giyerken aklın neredeydi de şimdi mızıkçılık yapıyorsun.
Aklım balımda olduğu içindir ki eskiden taraftarı olduğum Fenerbahçe’nin formasında Fenerbahçe’nin ambleminden büyük bilmem ne bankası reklamını gördüğüm günden beri bu konuda şikayetçiyim ve fenerli değilim.
Her ülkenin milyonlarca vatandaşına bilmem ne das bilmem ne ike  bilmem nu uma forması satılsın diye mi artık futbol.
İnsanların / halkların kendilerine özgülüğünü ortadan kaldırarak X – Y – Z markalarının fanatiği ve çılgın tüketicisi olsun diye mi artık futbol.
Bir yandan da sponsorluk adı altında kara para aklamalar ve bet / iddia / bahis komlpoları
Bu futbolda masum olan taraftara halka millete ve sporun futbolun kendisine ait millete / halka özgü ne kaldı ki.
Bütün kaynakları sömürülerek geri bıraktırılmış bir kıta haline düşürülen Afrika kıtasında post modern ve hatta post truth bir kölelik göztergesi mi artık dünyada futbol ve büyün sporlar.
Afrika’nın bütün yetenekleri küçücük yaşlarda devşirilerek Fransızlaştırılıyor, Almanlaştırılıyor, İngilizleştiriliyor ve sonra da takım sporlarında Afrika ülkeleri hiçbir madalya alamıyor.
Kupanın yıldızlarıolarak işaret edilecek olan  Lamina Yamal, M Bappe , Memphis Depay Jude Bellinham  Bukayo Saka İspanyol muşş , Fransız mışş, Hollandalı   mışş , İngiliz mişş
Emperyal egemenlik geri bıraktığı halkları sporda da itip kakıyor ve dünyadaki tüm maçları tıpkısının aynısı seremonilerle başlatarak tek tipleştiriyor insanlığı