Keçi yavrusuna oğlak dendiğini herkes bilir dersem doğru söylemiş olmam diye bir izlenim var içimde.
Yıllardır sürdürdüğümüz aksak ve bizim olmayan eğitim sistemi içerisinde öğretmenler ve öğrencilerimizin adadan adanın gerçeklerinden hayattan ve tabiattan nasıl bir kopuş ve yabancılaşma içinde olduğumuz en azından benim saptamamdır.
Keçi yavrusuna oğlak dendiğini bilmeyen köylülerimiz bile var iddiama ne kadar itiraz gelirse gelsin evleri köyde olan memurların akşam paydosu ile evlerine dönerken yol üstündeki marketlerden ( KKTC’de bakkal yok artık hepsi market alooo ) yoğurt ve yumurta satın aldıklarını ve bunları da çok pahalı bulduklarını bilmeyen yok sanırım.
Oğlak büyüyünce keçi olacağını bilmese de büyür ve keçi olur. Bu bütün canlılar için geçerli.
Canlı türleri için tartışılmaz bir gerçektir bu ve bu gerçek bağlamında guliler köpek oğlaklar keçi kuzular koyun ve bebekler de insan olur.
Olur olmasına da.
Değer yargılarının nesilden nesile taşınmasıdır kalabalıkları halk eden.
Bin yıllık tarihimizde hep Kıbrıs Türkleri olan bizi hangi nedenle kimin / kimlerin dürtüsü ile Kıbrıslıtürkler olarak adlandırmaya başladık.
Evvel emirde sivrisinek gibi bir birleşik isim tamlaması gibi Kıbrıslıtürkler diye yazıp okumanın Türkçeyi katletmek olduğunu en iyi bilmesi gereken öğretmenler bunu pervasızca yapıyorsa bu işte feci bir yanlışlık ve yabancılaşma söz konusudur.
Küba’dan tutun da Angola Halk Kurtuluş hareketine, Kamboçya direnişine, Polonya özgürlük hareketi ve Lech Valessa’ya, kadar tarih boyunca Dünya’daki bütün direniş hareketlerine alkış ve selam yollayan entellerimizin Kıbrıs Türk halkının direnişine ve hürriyet mücadelesine karşı burun kıvırarak mesafeli durmasına ve hatta kendi babalarının mücadelesini emperyalizmin oyunu diye mahkum etmelerine ne demeliyiz.
Kendi geçmişinden utanıyor izlenimini veren bu yapıştırılmış entellik oldukça zarar verdi veriyor verecek.
Bir an önce kendimize gelmeli ve köy okullarımızdan başlayarak, bütün köylerimize ilkokullar kazandırarak keçi yavrusuna oğlak dendiğini ve oğlağın büyüyünce keçi olacağını bilen nesiller yetiştirmeliyiz.
Bu da sorun mu diyen çıkarsa diye söylüyorum evet bu çok ciddi bir sorun çünkü eğitim sistemimiz yabancılaştırıyor.
Hayır milli mücadele tarihi okutulmalıdır demiyorum, dediğim köyün köy köylünün köylü, kooperatifin kooperatif olduğunu bilmek ve içecek su sıkıntısı çekerken bu kadar çok sayıda hem de en lüksünden makam arabası olmamalı.
Makam arabaları içinde oturana değer katmaz. Bilinmelidir ki saygı değer kişilikler bisiklete binse de saygı değer kalırlar.
Yoksul ve onurlu bir geçmişimiz vardır ona sahip çıkalım