Öyle sorular vardır ki cevaptır aslında.
Diploması nesidir insanın.
Ya da diploma örneğin ameliyat yapabilir mi.
Ne diplomalılar vardır ki Güzel Sanatlar mekteplerinden kalıcı tek bir resimleri heykelleri seramikleri yoktur ve olamaz da.
Cemal Süreya’nın çok çarpıcı bir şiiri var diploma ve insan ilişkileri üzerine.
‘‘ Bütün mimarlar yüksek
Mühendisler de
Bir sen kaldın alçak
Sinan usta’’ diye.
Şiir meramını çok güzel anlatıyor da ben yine de KKTC ülkesinde yaşadığımız bu karabasan günleri için devam edeyim.
İçinde debelendiğimiz bu kara günlerin bir nedeni de çoğumuzun ne yapabilirim diye bir derdi değil ve fakat ne olabilirim diye bir derdinin olmasıdır.
Kendi kendini kandırmak babında her şey olabilirsiniz ve bu her şeyin içinde meslekler yoktur, meslekler olmadığı gibi iyi dürüst çalışkan olmak da yoktur peki ne vardır.
Vekil olmak vardır, bakan olmak vardır, vekil ya da bakan olamazsam müsteşar olurum, genel müdür olurum, müdür olurum var.
Bitmedi müdür bile olamazsam partinin  borazancıları arasına adımı yazdırır  vekillere bakana başbakana yardakçı olurum.
Dahası da var kötücül insanlar için marangoz makinist olmak değil bakanın arkadaşı olmak önemlidir.
Sonuç mu işte bu içinde yaşadığımız kara günler.
Peki çözümü ne.
Çözüm insan olmayı yeniden hatırlamak. Bunu , yeninden insan olmayı hatırlarsak görecek ve anlayacağız ki İNSAN olmak vekil bakan başbakan olmaktan çok daha değerlidir.
Ve zaten bin yıllık darbı mesel değil midir ‘‘ ben sana vezir olamazsın demedim, İNSAN olamazsın  dedim ’’ söylencesi.
Evet siyasi partilere düşen acil görev vardır. Kendilerini ahbap çavuş tekkeleri olmaktan bir an önce çıkarıp, ülkeye ve sorunlara duyarlı, sorunların çözümü içim bilgiye donanıma planlamaya acil ihtiyaç olduğunu anlamak ve bunlar için çalışmak.
Kendilerini oy anam oy, sen de bizdensin ver oycuğunu da gorkma, oğlunu kızını işe alacağız diye kırk yıldır mühürleyen partiler, daha doğrusu menfaat ilişkilerine dayalı partimsilerden bunu bekleyemeyiz.
O halde beklentilerimiz olan partiler görev sizin boyun borcu sizin.
Haydi iş başına