Yüzme bilmeyen insan denizde hür değildir, olamaz.
Demem o ki hürriyet bilgi ile doğru orantılıdır.
Sözünü ettiğim bilmek, Paris’in Fransa, Ankara’nın Türkiye, Lefkoşa’nın KKTC ve Nicosia’nın da Kıbrıs Cumhuriyeti’nin (KC) başkenti olduğunu bilmek türünden bilgiler değildir.
Karşılaşılan sorunlarla baş edebilmek bilgisinden söz ediyorum.
Bu öyle bir bilmektir, bilgidir ki, uçma yetisine sahip olmadığı halde uçmak konusundaki bilgilenme süreci insanoğlunu uçmayı bilir konumuna taşımış ve koca koca demir yığınlarını, hem de yer çekimi denen o eşsiz güce rağmen yerden kaldırarak havada uçurmayı başarmıştır.
Bilmek erdeminin ve bilgi kavramının kadrini kıymetini kavramak şarttır. Kuşlar mesela uçabildikleri halde, uçmak nedir bilmedikleri için kanatları kırıldı mı havalanamazlar ve fakat insan uçmak konusunda bilgili tek canlı olduğu içindir ki yüz yıllardan beridir daha da uzağa, daha da yükseğe daha da erişilemeze doğru uçabilmekte, uçurabilmektedir türlü çeşitli araçları.
Hür olmak doğal değildir, doğal olmadığı içindir ki insanidir.
Pek çok özelliği vardır insanın ki onlar doğaldır ve bütün canlılarda da vardır.
Nefes alıp vermek, hareket edebilmek, ses çıkarmak, duymak, görmek gibi özellikler doğaldır ve tüm canlılarda da bulunur. İşte hür olmak ve hürriyet bütün canlılarda var olan bir özellik değildir sadece insana mahsustur çünkü insanlar tarafından yüzyıllar süren bir yaşanmışlık ve bilgi birikimi ile birlikte toplu yaşama bilinci ile geliştirilmiş ve kullanmasını becerebilecek olan insanlara-halklara sunulmuştur.
Kuşlar gibi hür olmak deyimi insanlığın diline pelesenk olmuş en yanlış deyimlerden biridir çünkü kuşlar hür değildir ve uçmak onları hür yapmaz.
Kuşlar nereden kalkıp nereye konacağı, ne kadar uçabileceği doğa-tanrı tarafından belirlenmiş canlılardır ve balıklar da öyledir, onlar da hür değiller. Hürriyeti bilmezler, içinde serbestçe hareket edebilecekleri belli bir deniz ya da göl nehir alanı içinde aşağı yukarı, sağa sola beslenme ve üreme iç güdüsü ile hareket ederler.
Hür olmak hürriyet bir içgüdü değildir ve beslenme, üreme gibi doğal amaçlar için değildir.
Hür olmak kadri kıymeti bilinmesi gereken insani bir durumdur ve hiçbir insan bu durum hakkında kafa yormadan hür olma, olabilme olanağına ve hakkına sahip değildir.Bu hak birilerinden alınmaz, birilerinden istenmez, kişi kendi kendine, kendiyle uzun ve zorlu mücadeleler ederek hür olabilir ya da olamaz ve zaten büyük çoğunluğun da umurunda değildir hür olmak ya da olmamak.
Çoğunluk hürriyeti serbestlikle karıştır hatta olanaklarla da karıştırır.
Misal: Rocfkeller tonla dolara sahiptir ve hürriyetten nasibi yoktur olamaz.
Çok para hürriyetin en azılı düşmanıdır.
Hür olmak her bir insanın kendi başarabileceği ya da başaramayacağı bir erdemdir