Çekirdek tohum, toprağı unutur mu.
Unutmak nedir ne değildir. Unutmalı mı unutmamalı mı.
Canlılarda çoğu zaman doğal olarak unutmak eğilimi ve veya merkezi var. Başına gelen kötü bir olayı unutmakta bulur çözümü beyin ve hayat o kötü şeye rağmen hiçbir şey olmamış gibi sürebilir.
Geçmişi unutmalı mı unutmamalı mı.
İşte bu soruya her bir kişinin vereceği cevap vardır ve her ne halse özellikle kendi başarısızlıklarını gözlerden kaçırmak isteyen siyaset esnafları, halka kötü bir geçmişin asla ve katiyen unutulmaması gerektiğini vaaz edip durur.
Berbat bir siyaset zihniyetinin sakın ha unutmayın dediği her ne ise kesinlikle unutulur.
Siyasetçilerin insanlara unutun ya da unutmayın deme hakları yoktur, olmamalıdır desek de onların ha bire unutmayın demeyi matah bir marifet sandıklarını ve sık sık bu lafazanlıkları ettiklerini biliyoruz, yaşayarak da görüyoruz.
Hal böyle olunca siyaset erbabına asıl sen unutma deme hakkımız var.
Siyaset erbabı unutmamakla yükümlüdür ve bu yükümlülük yaptığı hatalar, uğradığı başarısızlıklardır.
Siyaset esnafı ve siyasi parti varsa eğer bir başarısı onu hemen unutmalı ve fakat başarısızlığını hatalarını kabahatlarını asla  unutmamalıdır.
Şu ya da bu şekilde bir başarısı varsa siyasetin ve partinin, bunu unutmamak ve daha kötüsü buna yaslanmak siyasetçiyi ve siyasi partiyi mutlak başarısızlığa sürükleyecek nedenlerin en önde gelenlerindendir.
Kimi siyasi partilerin ganimet dağıtımına dayalı seçim başarısına yaslanması, hem onların saplanıp kalmasına ve hem de ülkeyi devleti,  halkı bu kara günlere getirmedi mi.
Kişilere sülalelere, zümrelere  dağıtılan kuraklık parası gibi seçim rüşvetleri ülke siyasetini ve tarımı ve köyü köylülüğü per perişan etmedi mi.
Çekirdek tohum toprağı unutmaz diye başladık yazı nerelere gitti.
Toprak tohumu tohum toprağı unutmaz.
Bir tek insandır toprağını memleketini halkını unutan ve hatta hor gören