Müşterek bir dünya yoktur desem mi.

Desem, peki koca deniz balıkların müştereği değil mi, ormanlar aslandan ceylana hayvan tayfasının ve öncelikle de türlü çeşitli ağacın otun nebatatın.

Uzaydan bakılınca mavi bilyeye benzetilen dünya müştereğimiz değil mi.

Müşterek olmamız gereken bie dünya var evet de biz müşterek değil galiba birey birey müşteriyiz.

Bu devrilme Turgut Özal’ın İstanbul için ‘‘ dünyanın en değerli arasası ’’ tanımını yaptığı gün ilk büyük adımını atmıştı Türkçe - de arkasından tansu hanımın, çiller tansu hanımın bir hastane açılışında ‘‘ bundan böyle hasta yok, müşteri var ’’ saçmalığı doğru olmasa da gerçek oldu.

Ve o gerçek dayatılmış akustik gerçekler olarak ve artarak gündelik hal oluverdi.

Müşterek bir hayat yok.

Anayasa mahkemesinin dünyasında ve hayatında kanunlara ve anayasa ilkelerine uymak varken hükümet partisinin / partilerinin dünyasında ve hayatında partinin çıkarları var.

Balkan dağlarının doğusu özellikle SSCB’nin çöküşü, Berlin duvarının yıkılması ile birlikte Balkan dağlarının batısının tiraji komik karikatürü halinde debeleniyor.

Debeleniyor çünkü ‘‘ BATI ’’nın kuyruğunda sürüklenmeyi onun değerlerini evrensel değer olarak kabul etmeyi marifet sanıyor.

Alman yaşam tarzını bir Fransıza kabul  ettirmek olası değilken, bir anlamda büyük şirketler ortaklığından başka bir şey olmayan AB’ni ortak yaşam şekli olarak değerlendiriyor Avrupa’nın doğusunda ve Balkan dağlarının doğusunda yaşayan halklar ve de onların devletleri.

Değil oysa İspanyol’un güldüğü ile Fransız gülmesi aynı değil ve her ne halse üye bile olmadığı halde AB’nin nimetlerinden ! faydalanması ve cezalarından azade tutulması İsrail’in hiçbir AB üyesine ve Avrupa halklarına garip tuhaf yanlış gelmiyor.

Çok uzatmayalım. Saadede gelelim.

Anayasa mahkememiz çok doğru bir karar almıştır. Karar alkışı hak ediyor ve fakat belediye seçimleri de ertelenmiştir bu da dayatılmış doğru olmayan ve fakat gerçek olan bir şeydir.

Partiler ile hukukun müşterek dünyası, müşterek hayatı yok ve hatta KKTC meclisi ile Türkiye meclisi meclislerde temsil edilen partilerin müşterek meclisi değildir.

Acı yanlış ama gerçek olan budur.