Sabah 8 ile öğleden sonra 5 arasının bir adı vardır.
Mesai. Konudan bağımsız olarak mesaidir bu zaman aralığının adı.
Neden mi. E biz öyle koyduk da ondan.
Mesai saatleri içinde ne mi yaparız.
Maaşımız- ücretimiz için sözüm ona hak ediş yaparız.
Kendini tenzih etmek isteyen tenzih etsin ve zaten önce emek sonra maaş diyenler bunu üstüne alınmayacaktır. Geriye kalanların da az olmadığını hepimiz biliyoruz.
Yazıyı şaka ile karışık ileri götürelim.
Rençberliğin ve çobanlığın ek mesaisi var mı.;
Maç uzatmaya gittiğinde futbolcu ek mesai ödenir mi.
İtfaiyeci sabah 8 de başladığını farz ettiğimiz bir yangında, alevler öğleden sonra 5 ten sonra da devam ederse ek mesai hakkına kavuşur mu.;
Tezgâhtar kızların, inşaatlarda ırgatlık eden amarikalı elemanların ek mesaileri var mı.
Belediye zabıtaları çelenk koyma töreninde başkanlara eşlik etmek için, üniformalarını giyip de çelengi taşıdıklarında bu çok zor ve meşaggatli iş için toplam 3 dakikalık ek mesai mi alırlar yoksa saat 2 de yapılacak bir tören için ve o gün resmi tatil olduğundan mütevellit,  bire iki 7 saat lik ek mesai mi yazarlar.
Aloooo deylim birbirimize ve devam edelim.
Bal gibi biliyoruz mesai saatleri içinde yan gelip oturanların, yapılması gereken işleri bile isteye ek mesai yazılsın diye paydos saati sonrasına ertelediklerini..
Bilmiyor muyuz zengin tayfasının fahiş kâr oranları yanında  vergi kaçırmaktan tutun da, rüşvet alıp vermeye kadar türlü çeşitli mesailer icat ettiğini.
Onlar onu yaparken ücretliler de bunu mu yapsın.
Yapmasın.
Hep birlikte öğrenelim iş nedir ücret nedir. Nedir hak ediş, ihale nedir ve nasıl olmalıdır.
Avuç içi kadar bir ülkenin yurttaşlarıyız ve kurduğumuz bu devleti kör çar etmek değil mamur bayındır etmek ellerimizde.
Kendi özgül koşullarımızdan kendi özgül hayatımızı inşa etmeliyiz.
Ülkede süren ve sürecek olan hayat bizim ömrümüzle sınırlı değil.
Kaynaklarımız yarınlar için, gelen gelecek olan nesiller için de gerekli.

Asgari ücret tartışılıyor, bu tartışma içinde hadsiz terbiyesiz laflar ediyor kimi patronlar ve lakin kâr çok kâr azami kâr hatta aşırı kâr hiç gündemine gelmiyor ne patronların ne de hükümetin.
Emek, hak, iş ve ücret, adalet ve en çok da ticaret ve KÂR üzerine yeniden ve yeniden hakkaniyetle düşünmeliyiz. Ek mesailer sorun ise ki çoğu zaman sorundur,  AŞIRI KÂR HIRSIZLIKTIR.