1960 dı belki 61, Atatürk İlkokulu salonunda şiir gecesi, salon dolu. Şairlerimiz şiirlerini okuyorlar sahneye gelip.
9 yaşındayım belki 10.
Genç bir şair, Orbay Mehmet, ürkek adımlarla sahneye geldi 
‘ Bütün aynaları kırdım
Ben güzelim artık’
Dedi ve gitti.
Şaşkındı salonu dolduranlar, böyle bir şiire alışık değillerdi.
Yıllar geçti üstünden, benim ömrümce okuduğum en güzel şiirlerden biri kaldı bu şiir. Orbay Mehmet’i, Orbay Deliceırmak olarak tanıyorsunuz, Has şairdir.
Şiir, anlatılması gereken ve bunun için kitaplar dolusu cümleye ihtiyaç duyulan derinliği, kimi zaman böyle iki satır, 6 kelimeye sığdırır işte.
Edebiyat hayata gerekli birşey, ve hayat ile siyaset ve siyasetçi arasında da bir ilişki olmalı. Değil mi ama.
Peki, bizde siyasetin hayatla ve edebiyatla ilgisi var mı. Edebiyattan bir an için vaz geçsek bile asıl can yakıcı sorun ortada duruyor. Siyaset ve siyasetçilerimizin hayatla ilgisi ne.
Oyunuzu bize, bana verirseniz, yerlerde sürünen eğitim seviyemiz ayağa kalkmakla yetinmeyecek, şahlanacak uçacaktır, diyerek oy isteyen bir adayın, en azından 15 senedir ülkede neler olduğunu, kimin ve kimlerin hükümetçilik ettiğini bilmediğini anlarsınız. Bu adayın aynalarla arasının iyi olmadığından, nerde ayna görse vurup kırdığından emin olabilirsiniz.
Önce aynalara küsen, kaç yıldan beridir partisine üye olduğunu unutan, iki seçim arasında geçen yıllarda ülkedeki istihdam politikaları konusunda tam bir nemelazımcı olan birsi ancak,  ‘ bana bize oy verirseniz, ülkemizde işsiz insan özellikle genç insan kalmayacaktır’ diyebilir. Böyle konuşan bir aday ile karşılaşırsanız bilin ki aynaları kırmış, kendini Raquel Welch, Adriana Lima, Marlon Brando, Johny Depp sanmaktadır.
İşin en komik yanı da şu ki, 40 yıldır ülkeyi yönetmekte olan bu partimsilerin ( parti demek bunlara çok zor benim için ) sanki ömürleri muhalefette geçmiş gibi oylarınızı bize verin ötesini düşünmeyin zihniyeti ile defalarca seçimlere girmiş ve defalarca oy almış olmaları.
Bu da bize, memleketimizde neredeyse bütün aynaların kırık olduğunu düşündürüyor.
Bir kontrol et ey okuyucu, ola ki sen de kırmışsın aynaları o yüzden olabilir bu güne kadar her seçim, her seçim ‘ benim partim’ diyerek aynalarını kırdığı için süperman zanneden  partimsilere veriyorsun oyunu. Yoksa sen de mi süpersin.
Alın çocuğunuzu da yanınıza aynaya bakın ve öyle oy verin. İleride utanmak istemiyorsanız verdiğiniz oydan dolayı kendinizden.