İnsanın ataları sürüngen miydi.
Evet biz maymundan evrildik de maymun kimden.
Bilim, insan özelliklerinin ilk izlerini 14 milyon yıl önce yaşadığı tespit edilen Kenya Picatus diye isimlendirilen dört ayağı olmasına karşın bir sürüngen olan canlıda buldu.
Günümüzden yaklaşık yarım milyon yıl önce  beyin hacmi bin iki yüz santimetre küp olan Neamder Toris aşamasından sonra da Homo Eraktus Robutus ve nihayetinde de Neanderthal ve Homo Sapiens ortaya çıkmıştır.
Homo Sapiens evet de hangi Homo Sapiens.
Hitler ve Musolini homo sapienstir onlara karşı direnen ve kazanan Tito da.  Viva muerta diye bağıran General Franco homo sapienstir ve no passaran diyen Dolares İbaruri de homo sapienstir.
Canlı türlerinden biri olan insanız hepimiz de.
Hangi homo sapiens olacağımız bizim özgün ve hür irademize bağlı ( parantez açtım şunu yazayım hür irade ancak ve yalnız bilgi ve düşünce ile olası, öyle olduğu içindir ki son yıllarda dünyanın pek çok devletinde esir irade ya da kiralanmış irade ve veya iradesiz iradeler seçim sonuçlarını belirliyor, berlusconiden tutun da trumph ve bidene kadar çarpıcı örnekleri vardır iradesiz iradelerin seçmiş olduklarıyla ilgili )
Maymun ağaçtan düşüp de ayağa kalkıp yürümeye başladığı günden beridir evrim süreci bir yandan somut bir şekilde fizyonomik anatomik biyolojik olarak sürerken bir yandan da manevi ve ruhi anlamlarda soyut bir evrim olarak da insanın kendine özeline kendi derinliğine bağlı olarak sürmektedir.
Engizisyonu yaratan kilise de bir dindir ve Martin Luther de bir dindardır.
Kilise dünya tepsi gibi düzdür diye buyururken papalık yapanlar da homo sapiens idi ve Galileo Galilei de bir homo sapiens.
O halde hayatınn bütün alanlarında kişi, homo sapienslerden hangisini seçmek durumundadır.
İnsanın / insanlığın doğası gereği baskılara zulme karşı olmak ile paranın ve gücün etkisi altında kalarak gücün güçlünün yanında olmayı ve kendi özüne dair düşünmek ve gerçekten hür iradeye sahip olmak yerine paranın ve gücün peşine düşerek hür iradesi olmayan ve fakat iradesiz irade ile kendi başına da örülecek olan çorabın yünü olmak arasında bir seçim yapmalıdır.
Özelikle globalizm aşamasından sonra yapılan her hangi bir seçimin hür iradeyi yansıtmadığını kabullenmek acıdır ve fakat gerçektir.
Bakınız Ortadoğu cehennemine. Bu cehennem kendi kendini hür dünya diye pazarlayan ve devasa şirketlerin elinde oyuncak olan devletlerin eseri değil mi.
biden homo sapiens ise ben değilim deme hakkım var, ben homo sapiens’in insanlığı seçeniyim biden ve benzerleri ise biden ve benzerleridir insan değillerdir.