Üst akıl öyle istiyor, ben de kabul ettim’’ demişse biri eğer.
Demişse bu benim aklım alt akıldır ve bu meseleyi düşünmeye tartışmaya yetmez demektir.
Uzun bir süredir KKTC için ‘‘ alt yönetim ’’ yakıştırması yapanlar var.
Üst akıl öyle istiyor, ben de kabul ettim diyen biri ‘‘ alt yönetim ’’ yakıştırmasını kabul etmiş demektir.
Keyfi bilir isterse kabul eder boyun eğer ve fakat ben kabul etmiyorum.
Türkiye Cumhuriyeti bir devlettir ve kendi devlet aklı vardır.
Şüphesizdir ki Türkiye KKTC’nden çok çok daha büyük ve güçlü bir devlettir ve yine şüphesizdir ki bizim doğal kültürel milli dayanağımızdır  tek müteffikimizdir ve müteffiklik gönül ve kültür bağlarından kaynaklıdır.
KKTC de bir devlettir ve kendi aklı vardır, olmalıdır, devletin seçilmiş siyasetçilerinin bazıları bizim aklımız yetmez hatta yoktur dese de vardır olmalıdır.
Giderek karabasana dönüşen bir ha bire olur olmaz konuşayım isteği var ki, iyice düşünüp tartmadan hatta tartışmadan söylenen her söz yalnız söyleyeni değil, söyleyenin yetkili makamda oturması hasebiyle bütün halkın milletin devletin ve dahi Türkiye’nin de ayaklarına dolanmakta türlü çeşitli sorunlara yol açmaktadır.
Yine bir süredir bir ulusal konsey ya da ulusal komiteden söz edilmektedir.
Komşumuz olan KC’nin böyle bir konseyi vardır, vardır ve fakat onların ulusal konseyleri Kıbrıs Elenlerinin bütün kesimlerini kucaklayan ve o nedenle de ulusal olmayı hak eden bir konseydir.
KC ulusal konseyinde komünist AKEL’den Faşist ELAM’a kadar bütün siyasi görüşler temsil edilmekte ve böylece ULUSAL STARATEJİLERİNİ OY BİRLİĞİ ile saptamaktadır.
KKTC’nin sadece işine geldiğinde ve sadece söylemden ibaret olan ulusal ya da milli konsey / ulusal ya da milli komiteye bakarsak orda sadece bir kişinin ve veya bir partinin sempatizanlarının / fanatiklerinin / holiganlarının yer aldığını davet edildiğini görürüz.
Böyle ulusal konsey mi olur, böyle bir zihniyetle olsa olsa UBP olur ki o zaten vardır.
Yetkili iseniz ve kendinizi yeterli görmüyorsanız yapmanız gereken ilk şey KKTC’nde partileşmiş tüm siyasal görüşleri bir toplantıya çağırıp ve orda enine boyuna pençe penç tartışıp Kıbrıs Türk halkının ve onun devletinin / KKTC’nin uzun erimli stratejisini saptayarak ve yine onların da görüşleri ile orta ve kısa vadeli taktiklerini saptamak sonra da sadakatle savunmak ileri sürmektir.
KKTC siyasi partilerinin eşit temsiliyeti ile oluşacak böyle bir komite Türkiye ile Kıbrıs sorununda temel stratejiyi saptamaya ehildir.
Yok ben yapamam diyenler için bir tek seçenek vardır.