Kimya sınıfında öğrenciyseniz element formüllerini ezberleyin.
Milliyetçi iseniz İstiklâl marşını, solcuysanız Eneternasyonal marşını ve ülkücü sağcıysanız Çırpınırdı Karadeniz’i ezberleyin.
Dahası yok ezberin, var da az.
Ezber ile ne öğretmen olunur ne mühendis ne de avukat, yargıç savcı.
Hele doktor hiç olmaz.
Demircilik marangozluk döşemecilik berberlik kasaplık makinistlik de olmaz ezbere, davar gütmeyi ezber etmeye kalkarsanız çobanlığını yaptığınız kuzuları kurt kapar.
Siyasete gelince.
Hah işte orda dur ve yerinde say.
Ezber gerekir mi siyaset için.
Nurlu ufuklar, aziz milletim, kahraman halkım, tek derdimiz halkın refahıdır ve benzeri lâkırdılardan ibaret sanıyorsanız siyaseti ya da emekçi halkım, zincirlerinizden başka kaybedecek şeyiniz yoktur, iş ekmek özgürlük ve de birlik mücadele dayanışma ve dahi faşizme geçit yok sloganlarıyla yetinecekseniz. Evet siyaset için ezber geçerli olabilir.
Ama siz kendinize sormayacağınıza göre ben sorayım, yeter mi bunlar siyasete ve dahi bu siyaset midir.
Sağ siyasetler ile ilgili önemli sayılabilecek beklentilerim yok.
İş sol ya da solda olduğunu iddia eden siyasetlere gelince.
Solda olduğunu iddia eden neredeyse bütün Kıbrıs Türk siyasetçileri ‘‘ böl – yönet ’’ sloganına inançla bağlı olup Kıbrıs sorunu diye incir ipi gibi uzatılan sorunun emperyalizmin  BÖL – YÖNET politikalarının stratejilerinin sonucu olduğuna dair inat içindedirler ki bu inat keçi katır deve inadından bile beterdir.
Ezber böyledir işte.
Emperyalizm dedikleri ve Türkiye ile Yunanistan’ın da en azından NATO dolayısı ile bağlı oldukları emperyalizm 1959 yılında toplanan Londra ve Zurih konferansları ile Kıbrıs adasını ve Kıbrıs toplumunu ( Elen, Türk, halkları ve Ermeni, Maronit, Latin, Çingene azınlıklarını ) bölmemiş tam aksine birleştirmiştir.
1960 yılında kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti devleti Kıbrıs Elen halkı ile Kıbrıs Türk halkını aynı devlet çatısı altında birleştirme çabası değil midir.
Ezberinizi bir düşünün diyeceğim ama faydası yok.
Çünkü siyaseti slogandan ibaret sananların ezberden baş kaldırıp da az biraz düşünmesi irdelemesi olası değildir.
Devam edeceğim ezber meselesine böl ve yönet martavalına