Dedelerden nenelerden damıtılır kültür.
Ve evet ilk defa duyacaksınız belki kültür bir felsefedir.
İngiliz kültürü dendiğinde aslında söylenmek istenen şey İngilizlerin hayata bakış açılarıdır. Bu Türkler için de Kürtler için de Elenler için de geçerlidir.
Kızılderililerin, Aborjinlerin kültürü diye söze başlarız olanca kendini beğenmişliğimiz ve Kızılderilileri Aborjinleri küçümsememiz ile ; öyle ya Aborjinin felsefesi mi olurmuş, felsefe dediğin batılı beyaz insanın işi.
Dedelerden nenelerden damıtılır kültür dedim ya, ne zamandır geniş aileyi terk ettik ve çekirdek aile ile yetiniyoruz bu hayat serüveninde.
Hal böyle olunca dede ve nenelerin hayata mihenk taşı olmuş sözleri işitilmez duyulmaz torunlar tarafından.
Şimdi gel de anlat gençlere anlatabilirsen  ‘‘ etimden et keser yerim de kasaba minnet etmem ’’ deyişindeki engin felsefeyi / hayat görüşünü / hayata bakış açısını.
Aramızdan kim diyebilir ki biz Kıbrıs Türk halkı olarak ayağımızı yorganımıza göre uzatarak geçirdik son kırk yılımızı.
Annelerimiz bulur buluşturur yoktan yongayı yaratır ve besleyip büyütürdü bizi babalarımızla birlikte ve dedelerimizin nenelerimizin sözleri nasihatları yol göstericilikleri küpeydi kulağımıza.
1963 yılından başlayarak 1967 yılına kadar yoktan yonga yaratarak ve kendi yağımızla kendi ciğerimizi kavurarak sürdürdük kendi var oluşumuzu ve halk olarak ayağımız yorganımıza göre uzuyordu.
Sonra bir gün, durup dururken bir gün değil, ince ince ve sinsice düşünülerek tasarlanmış bir ekonomik gerekçe (  biz halkın önde gelenleriyiz, halkla aynı maaşı almamız hiç de uygun değil gibi bir / birkaç gerekçe ) ile mücahitler 11 lira ve memurlar 30 lira alacak diye bir başlangıca uyandık ve sonrasında o güzel günler mazide kalmaya başladı.
Adil yaşama koşullarını ortadan kaldıranlar ile bu gün tepemizde comburo oynayanlar aynı soydan boydan gelenler değil mi.
1966 kendi özel arabasını kendi işgal ettiği makama makam arabası olarak satıp da sonra dün de kendisinin olan ve kendisinin sürdüğü otomobile makam sahibi olarak kurulup da bir de makam şoförü tahsisi alan zat / zatlar bu gün de aynı zatlığı ve zihniyeti sürdürmüyor mu.
Etimden et keser yerim de kasaba minnet etmem filozofisinden, Kozan köye top sahasını Türkiye yapsın, Güvercinlik köyü top sahasının tuvaletlerini Türkiye yapsın, Akdeniz’i aşırarak Geçitköy’de yaptığı gölete / baraja taşıdığı Anamur suyunu, Geçitköy’den Tepebaşı köyüne, Kalkanlı’ya Güzelyurt’a da Türkiye taşısın aymazlığına nasıl getirildik. Bizi bu hale sokan hangi neme lazımcı, ben oyumu alır hükümetçilik oynar  CEĞİZ CAĞIZ, EDECEĞİZ YAPACAĞIZ diye nutuk çeker demeç verir keyfime bakarım, yedi sülaleme yetecek birikimim  var ve dahi para ile diploma da satın alabilirim oy da diyen partiler hükümetler kimlerdir