Başa çıkabilmeliyiz, çıkmalıyız en çok da kendimizle.
Dilimize doladıksa bir sözü cümleyi kelamı o kelamın gereği neyse öyle hareket etmeliyiz.
Eşitlik mi istiyoruz insanlar arasında o zaman en yakınlarımıza bize eşit insanlar olarak davranmayı öğrenmeli uygulamalıyız.
Maç seyrederken televizyonda ya da dalmışken bir kitabın derinine çocuğumuz oyun oynuyor diye evladım bana bir bardak su getirir misin dememeliyiz.
Dememeliyiz çünkü topun başında Alex olsa  ve cim bom kalesine serbest vuruş yapıyor olsa da bu olay çocuğumuzun oyunundan daha önemli değildir ve o sayfayı yeniden de okuyabiliriz evladımızı bizim rahatımız konforumuz için oyunundan çekip almak da neyin nesi.
Evet babalar ile anneler çocukları ile eşit insanlar olduğunu onlara eşit muamele ettiğimizi ya da etmediğimizi bizden öğrenecekler.
Gözdür bakar candır çeker diye başlarsak bu uçaktır kalkara kadar gidebilir ki o zaman da canlının, insanın kadının obje olmasına, reklam objesi olmasına cinsel obje olmasına karşıyız diye slogan atmanın manası kalmaz, yoktur olmaz.
Hem her çıplağa bakacaksın ve hem de cinsel obje değildir sloganı atacaksın olmaz olamaz, reklam şirketleri işte tam da bu zayıflığı kullanıyor.
Gözdür baktıracağız candır çektireceğiz diye diye yapılır bütün reklamlar.
İnsan insan kalmalı reklamlara sloganlara rağmen bunu başarmalı.
Birlik mücadele dayanışma diye bağırıyorsa birlikte olmayı başarmalı her rağmen bunu başarmalı. Herkesle birlik olabilmenin yolunu kendiyle birlik olarak bulmalı kendisiyle mücadele etmeden kimlerle mücadele edebilir ki insan. Dayanışma dersek o daha da beter bir aciliyet,  kimse kimseyle dayanaşamıyor bu dinine kitabına yandığım globalizmde.
Vatan millet bayrak diye öne atılıp da iki kuruşluk değeri olmayan nutuklara meze yapılıyor yandaki masada fırın kebapları ve viski varken yaslanılan ve nutuk atılan masada serili bayrak.
İşi neyse sözü de o olmalı insanın ve sözü neyse eylediği de o olmalı.
Sözün ve davranışın bir birinin zıttı olması bu hale düşürdü önce siyaseti sonra da bütün kurumları ve ahaliyi.
Kendimizi eğitmeliyiz öncelikle iyiye doğruya güzele insanlığa doğru.