Nesnel olmak diye bir şey var ki çok tehlikeli.
Aç bir insan ekmek karşısında nesnel olabilir mi. Örnek çok uç geldiyse şöyle devam edeyim.
İnsan insana karşı nesnel olursa ne olur ya da insana karşı nesnel olmak ne demektir. Peki şeylere / nesnelere ve olaylara durumlara karşı nesnel olunabilir mi.
Çakan şimşeklere düşen yıldırımlara ve veya düşmesi ihtimal dahilinde olan yıldırımlara karşı nesnel olsaydı paratoneri bulan insan paratoner bulunabilir miydi.
Atom parçasına karşı nesnel olsaydı bilim atom parçalanabilir miydi.
Demem o ki nesnel olmak dokuz düşünüp sonra bir kez daha dokuz düşünüp olunması gereken bir şey.
Kaleciler kaleye doğru gol olması için atılan şuta karşı nesnel olma hak ve yetkisine sahip olabilir mi.
Şaka bir yana.
Olaylar karşısında nesnel / tarafsız davranmak diye bir şey olabilir mi.
Filler ile karıncalar mücadele halindeyken insan bu mücadelede tarafsız olabilir mi.
Hele de yasalar nesnel midir ve dahi nesnel olmalı mıdır.
Çalmak çalmaktır evet buradaki çalmak keman çalmak değil örneğin buz dolabı çalmaktır.
Buz dolabı fabrikasında asgari ücretle çalışan işçi ömrü billah buz dolabı satın alamayacaksa yasalar ve yargı mensupları bir dükkandan ya da çalıştığı fabrikanın deposundan buz dolabını parasını ödemeden alıp evine / ailesine götüren işçiye karşı nesnel davranmalı mı. Eğer nesnel davranacaksa bu nesnellik yasaya karşı mı nesnel olmalı, patrona karşı mı nesnel olmalı yoksa işçiye karşı mı nesnel olmalı.
Hey durun biraz ve düşünün yasalar nesnel midir. Ne demektir yasanın nesnelliği, yasa insana karşı nesnel ise insan yasaya karşı nesnel olmalı mı, yerin dibine batsın o kanunlarınız sizin deyip de nesnelliğin tarafını değil de kendi tarafını tutmalı değil mi. Biraz düşünün nasıl oluyor da 1+ 1 diye daireler inşa edilip de kiralanıyor satılıyor.
İnsafı kurusun / zaten çoktan kurudu bu kapitalizm denen kadim aç gözlülüğün, otomobiller için ha bire park yerleri düşünülüyor da iş insanların yaşayacağı yatıp kalkacağı evler için ha bire 1 + 1 diye bir anlamda mapus damı sayılabilecek odaların inşası kışkırtılıyor.
Denize sıfır  5 – 10  dönüm arsa üzerine inşa edilen 15 odalı villaların yüzme havuzuzları varken avuç içi kadar arsalara 1 +1 odaları ev diye insanlara sunan bu kahpe düzen nesnel mi.
İki halk arasında bir sorun varsa ve bu sorun taraflar arasında tartışma konusu ise tartışanların nesnel / tarafsız davranması olasılığı var mı.
Eğer var diyorsanız şu soruya yanıt verin, niye sizin sevgiliniz en güzel, biraz hafifletelim soruyu niye sizin takım en iyi takım, niye bir partiniz var ona oy veriyorsunuz.
Nesnellik üzerine kafa yorun