Unutmamalı insan.
En çok da yanlışlarını, hatalarını unutmamalı.
Hayır ömür boyu o hatanın, yanlışın azabı ile yaşamalı demiyorum, dediğim insanın yaptığı yanlışı hatayı affetmesi ve fakat tekrar aynı hatayı yanlışı yapmamak için unutmaması gerektiği.
İnsanın kendi tarafını, birey olarak kendi tarafını tutmak gibi bir alışkanlığı olabilir. İşte bu alışkanlığın yaygın olmasından dolayıdır ki ‘‘ kabahat / yanlış samur kürk olsa kimse giymez / giymek istemez ’’ denmiştir.
Başta Nasreddin Hocamız olmak üzere atalarımızın yukardaki söz gibi yüzlerce binlerce sözü vardır kulağımıza küpe olsun diye söylenmiş.
İnsanın ya da örgüt / sendika / dernek, oda ve parti olarak bir araya gelerek oluşturdukları tüzel kişiliklerin kendi hata ve yanlışlarını unutmamaları gibi bir boyun borçları vardır kendilerine örgütlerine halka ve hayata karşı.
Hal böyleyken unutmanın buzlu sularında yaşıyor çoğunluk.
Kendi hatasını kabahatini unutma bahanesinin ya da zırhının ve daha da kötü olarak başkaları, diğerleri, insanlar halk çoktan unutmuştur kolaycılığının ve kötü niyetinin arkasına saklanarak yaşamanın, her ne demekse yükselmenin yolunu bulanların ailelerine, örgütlerine halka ve hayata neler ettiklerinin sonucudur içinde bulunduğumuz bu kötü durum.
En basitinden örneklersek, partizanlıkla torpille işe alınanların açılan bir dava ile nasıl işlerini kaybettikleri geçmişimizde yaşanmış olmasına karşın ne torpille partizanlıkla işe alan makamlar, partiler ne de işe alınanlar o yüz kızartıcı durumu unutarak ya da unutulmuş olduğunu var sayarak aynı partizanlık ve partizanlığa çanak tutma bütün hızı ve kötülüğü ile devam ediyor.
Kaç yıl oldu dağlarımız bir uçtan bir uca yanmıştı ve yangın günlerinin yarattığı acı bir süre sonra unutulmaya yüz tutunca ormanların korunması için yangın günlerinde  alınacağı söylenen tedbirler unutulduğu içindir ki o büyük yangın yılından sonra daha kaç yangın yaşadı dağlarımız ormanlarımız.
Sorunları çözmek için yapılması gereken siyasetin, hep iktidarda kalmak için yapılması yanlışını daha kaç yıl yaşayacağız.
İlle de seçim kazanmak için siyaset yapma yanlışı yapanlar bu yanlışlarının memlekete ve hayata nelere mal olduğunu unuttukları, unutturmak için siyaset yaptıkları için yanlış bir hayat doğru gibi gelmeye başladı herkese.
Bu durumda da kabahat samur kürk olsa kimse giymez sözünü güncellemek boynumun borcu oldu.
Samur kürk sizsiniz.
Yıllardır yönetenler siz.