Kaç kişidir bir kişi.
Diyelim ki Ali’siniz ya da Yılşen.
Sizden öncekiler de değil misiniz , gelip geçmiş ve gelip te henüz geçmemiş olanları da taşımıyor musunuz içinizde.
Sevgiliniz eşiniz arkadaşınız komşunuz sizin siz olmanızda yeri olmayanlar mı.
Bir kişi kaç kişİdir.
Gelip geçmeseydi dünyadan Musa olur muydu acaba İsa İsa.
Spartaküs belki de ciğeridir Marx’ın
Mustafa Kemal’siz İsmet Paşa olabilir miydi. Ya İnönü olmasa.
Biraz babasıdır her insan çokça anası az biraz teyzesi halası amcası dayısı ve konu komşusu 8 milyar insanın varlığıdır kişi eden kişiyi.
Lionel Messi bir kişi ise, Xavi, İniesta, Ronaldinho, Puyol kimdi.
Yalçın Tura’sız, Gani Turanlı’sız bir adet Yılmaz Güney’den bahsedebilir misiniz.
İsterseniz edebilirsiniz tabii ki, keyf sizin ve lâkin 2. Dünya savaşını Hitler’in sırtına yüklemek gibi bir yanlışın, el birliği ile mühendisleri ya da müteaahitleri, ustabaşıları, ırgatları olmak gibi bir asgari rütbe takılır omuzlarınıza ki yanar gülüm keten helva
Şimdi siz Yalçın Tura, Gani Turanlı da kim diye soracaksınız ve eğer yaşınız 60 civarındaysa ayıp edeceksiniz, ediniz de bir halkın top yekûn direnişini bir isme bir teşkilata bağlamanın dehşetli ayıbı kadar ayıp olmayacaktır bu ayıbınız.
Bir kişi kaç kişidir diye soracak değildir bu yazı.
Bir kişi kaç kişidir diye soracak değildir bu yazı.
Ve fakat bu yazı başarı ya da başarısızlık tek kişi ile olası değildir diyecektir. İşinde gücünde insanların, gündelik yaşam akışı içinde bir kişi, bir kişiler olduğunu hepimiz üç aşağı beş yukarı biliyoruz da, da sı şu, öğrenci, dersleri karşısında tek başına bir sorumluluk ile karşı karşıyadır ama eğer okulun nerdeyse tümü, işte o matematik sınavında yerlerde sürünüyorsa, bunun sorumlusu o öğrenci olmadığı gibi o öğretmen de tek başına değildir sanık sandalyesinde.
Toplumsal bir yerlerde sürünme vakasında var sayalım ki tek sorumlu Derviş Eroğlu idi, yıllar var başbakan değil ama onun başbakanlığı dönemindeki, pahalılık, yolsuzluk, iltimas, torpil ve saire suçlamalar aynen hatta artarak devam ediyor niye.
Rauf Denktaş uzlaşmaz mister no diye ünlenmişti de ondan sonra gelenler niye uzlaşamadı hem de ikisi mister yes iken.
Nolacak bu Türkiye’nin hali diye rakıyı çeken sorup dururdu, Türkiye Başbakanı Süleyman Demirel iken 60’lı yıllarda, nice başbakanlar Cumhurbaşkanları ile geldik 2023’e, rakının yanına viskiyi de katarak soruluyor yine, ne olacak bu Türkiye’nin hali diye.
Soru : paratoneri kim icat etmiştir, ya çatal ile kaşığın mucidi kim.
Deprem ve sonuçları 8 milyar bizim umursamazlık ve sevgisizliğimizin eseri