Sadece iki günmüş haftada.
Buna tam gün eğitim denmez denemez, bu olsa olsa yasak savmadır ve laf ola söylediğimizi yaptık işte safsatasıdır.
Eğitim çok ciddi bir şeydir ve başta hükümet ortağı olan partiler olmak üzere hiçbir parti ve örgüt elbette ki öğretmen sendikaları ve okul aile birlikleri eğitim konusunda ciddiyetle düşünmemişlerdir ve hatta düşünmeye de niyetleri yoktur. Hoş zaten her hangi bir şeye de niyet koymuyor KKTC örgütleri ve vatandaşları.
Tam manası ile ömür tüketiyoruz kendimizle birlikte.
Eğitim ailede başlar diye bir söz dilimizde pelesenk olsa da ne eğitim ne de aile kavramları üzerinde kafa yorduğumuz ve bu kavramları güncelleme gibi bir derdiniz de yok.
Ne acıdır ki KKTC genelinde ‘‘ çekirdek aile ’’ yanlış olarak kullanılıyor geniş aile yerine.
Geniş ailede dedeler neneler de vardır hatta halalar amcalar dayı ve teyzeler de vardır.
Anne baba / karı koca ve evlattan / evlatlardan oluşur çekirdek aile zannettiğinizin ve genel olarak kullandığınızın tam tersine.
Ve eğer geniş ailede yaşamak artık unutulmuşsa kültürün dünden güne taşınması neredeyse imkansızdır, o imkansızlık öyle bir pençesine almış ki bizi pek çok köyde düzenlemeye başladığımız ve sadece eğlence ve alış veriş içerikli panayırlara / festivallere kültürümüzü yaşatmak diyorsunuz.
Disney ‘in miki mausları mı kültürümüz yoksa son modaların çakması olan takılar mı.
Durun ve düşünün biraz komşuluk ve komşu komşunun külüne muhtaçtır sözü eğitim ve kültür değil mi.
Nerde komşuluklar, hatır gönül saymalar nerde, vefalı olmak, merhametli olmak, kötülük düşünmemek okullarda öğretilmez mi sanıyorsunuz.
Sevgi ve saygı kültürel bir geçmiştir ki içine ettik, zerre saygımız yok hiçbir değerimize ve değer yargılarımızı çoktan terk ettik.
Hiç biriniz için okul ve öğretmen kavramlarında bir kutsallık kalmadı ve kutsal olarak kabul edilmeyen öğretmenlik artık bir memurluktan ibaret kalır ve bilmiyorsanız açıp okuyup öğrenin memur demek mecbur demektir.
Mecburi askerlik ve geçinme mecburiyetinden dolayı memurluk olur ama ne öğretmenlik ne hekimlik yargıçlık avukatlık savcılık mecburiyet tahtında olmaz yapılamaz.
Eğitim öğretim konusunda yeniden ve yeniden kafa yormalıyız.
Eğitim sınıfı geçmek diploma almak değildir. Eğitim her öğrencinin kendi özgün kişiliğini yaratması ve geliştirmesi için yapılmalıdır. Öğrenci her yeni günde kendini kendi için daha yeterli hale getirmiyorsa KKTC bu halinden kurtulamayacaktır.
Kendi kişiliklerini geliştirmeleri için ne sunuyoruz çocuklarımıza. Kendi sorumlulukları olduğunu ne zaman hatırlatacağız.
Yok efendim haftada iki gün öğleden sonra ( lütfen dikkat ) kol saatleri olanağı sunacaklar mış.
Nisus mu kol saatlerinin markası yoksa daha lüks mü.
Lütfen ciddiyet.
Tam gün eğitim, tam gün ve eğitim demektir ve ne yazık ki hiçbir parti ve sendikanın tam gün için kafa yorduğu yoktur.
Varsa açıklasınlar.