İhtiyaçlar çare doğurur.
Kargaları seyrediyorum.
Cevizi alıp gagaları ile yerden taa yükseklere taşıyorlar ve açıp gagalarını bırakıyorlar terasa.
Neye uğradığını şaşıran ceviz kırılıyor, afiyetle yiyor karga.
Doymak, beslenmek bir ihtiyaç ve Allah’ın kargası bulmuş yolunu doymanın beslenmenin.
Eğer devletseniz.
Bileceksiniz insanın ihtiyacını ve karıncadan kargaya kadar bütün canlıların ihtiyaçlarını. Bu vihtiyaçları bilmeden devlet olamazsınız.
Oldum dersiniz de cek ve cakla geçer ömrünüz.
Hastanın ihtiyacı ile sağlık bakanının ihtiyacı aynı mı.
Kargalara beslenme bakanı atasa KKTC hükümeti, eminim ki kargalara beslenme bakanı olarak atanan bakan ‘‘ önümüzdeki günlerde ceviz ekimi için ihaleye çıkacağız aynı zamanda kargaların cevizleri atarak kırabilmeleri için teras ihalelerine de çıkmış olacağız ’’ diye beyanat verecek ve bu beyanat da radyolarda tv kanalarında yer alırken gazetelerde de manşet olacaktır, olacaktır olmasına da kargalar buna kâh kızgınlıkla kâh neşe ile gak gak diye ses verecektir. ( aralarından aloooo diyen olursa da şaşırmam )
Kargalar kendi hayatlarını sürdürmek için kendi çarelerini kendi çözümlerini bulabiliyor da iş insana gelince tek başına çare bulmak olanaksız.
İşte devlet / devletler insanlar karga ya da karınca tavşan kedi olmayıp insan oldukları için devletler kurarlar.
Devletlerin varlık nedeni kendini oluşturan insanların / halkın / halkların ihtiyaçlarını karşılamak sorunlarına çözüm çare bulmaktır.
Değil midir yoksa.
Hastaların karşısına geçip de sıkın dişinizi en kısa zamanda ihaleye çıkacağız demek neyin nesidir.
2016 da ihaleye çıkacaktınız, 2017 de ihaleye çıkacaktınız 2018 de ihaleye çıkacaktınız, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 de ihaleye çıkacaktınız geldik 2024 de yine ihaleye çıkacaksınız.
Nasreddin Hoca fıkrasıdır ölme eşeğim ölme de bahar gelecek ortalık yeşerecek.
Nasreddin Hoca fıkraları ders alasınız diye anlatılır bin yıllardır ve fakat siz ders almaktan inatla kaçınıyor ve CEK diyorsunuz hem de CAK.