Sen bir efsanesin efsane İnsanca doğmasan da,. Sen insandan da öte... Efsaneleri insan gibi yaratmıyor yaratan İnsandır onları yaratan hatta geliştiren büyüten...
Yaratıldıkları gibi kalmıyor efsaneler  İnsan var olduğu sürece geliştikçe gelişirler... güncelleşirler zamanla birlikte... İnsan gibi yıllar geçtikçe.. Uzun ömürlü olur efsaneler... Hatta öldürülmezse hikayelerinde asla ölmezler.
Ölseler de hikayaleri yaşar dillerde. Ancak dünyaya gelecek nesiller Güzellik katarak daha da onları makyajla güzelleştirirler. Ama mutlaka destanlar büyüyüp şekillenmeye İlelebet devam ederler.
Sadece bu eserlerin sahipleri hiç bir zaman bilinemezler ... Destan ve efsaneler  anılacaklar nesillerce ancak  sahipleri merak bile edilmezler.
Bir bakıma onlar öksüz kalmaya mahkum olan insanlara benzerler. Efsaneler ve destanlar anlatımlarıyla daima büyüleyicidirler.
Toplu halde anlatılır Toplu halde okunur destanlar,efsaneler Bu hikayeleri dinlerken insanlar birlikte ağlarlar,birlikte sevinirler...
Ama çoğu kez sınıfsal nedelerle kavuşamaz sevgilililer. Yine de hüsranla sonuçlanacağı bilinse da önceden Vazgeçemez insanlar bu tür hikayeleri Okumaktan ya da dinlemeken.
Bir kultürdür destan ve efsaneler.