Bir insanın kendisi hakkında bir çok bilgileri vardır. Ayrica kendisi ile ilgili duygulara da sahiptir o insan. Kendi hakkında sorular sorar Cevaplar da verebilirSorduğu sorulara jendisi hakkında.Benim de şöylece, bazı sorular sormak geçer içimden:Bir insanın kendine ait bilgileri ne kadar objektiftir.?
Ne oranda kendisi ile tutarlıdır.? Olduğu gibi mi tanır insan kendini Yoksa olmak istediği gibi mi?
Ben her zaman kuşku duymaktayım bu sorulara verebildiğim cevaplardan. Bu cevaplar ne kadar aslına uygundur? Ne kadar objektif veya ne kadar doğru.
Bir de yakın veya uzak çevremizdeki insanların bizleri nasıl tanıdıkları merak konusudur.
Eminim her bireyin hakkımızdaki bilgileri birbirinden farklıdır. Hele duyguları daha da farklı.Son olarak insan şöyle bir soru da sorabilir kendisi hakkında.
Kendisinin kendisi hakkında bilgileri başkakarının bizimle ilgili bilgikeri ile ne oranda tutarlı... Merak etmez misiniz bu sorunun cevabını.
Eski Yunan felsefesinde bu sorular ta ilk çağda sorulmuş ve cevaplarından düşün tarihinde nice doktrinler ortaya atılmıştır.
Felsefenin kozmosla ilgili problemini ikiye ayırmıştı ilk çağda felsefe: Makro kozmos ve mikro kozmos...
Makro kozmos insanın uzak çevresi, mikrokozmos da insanın kendisi... Sonuçta iki soruya cevap aranmıştır felsefe tarihinde insan:
Birisi BEN KİMİM ? Diğeri de, ÇEVREMDEKILER ne? Bu soruların cevaplarından doğmuştur Ilimler....