Seçimler, tek başına seçimler demokrasi demek değildir ve fakat seçim olayı demokrasilerin olmazsa olmaz ögelerinden biridir.
Buna karşın atanmışların söz sahibi olmaları da, belirleyici söz sahibi olmaları da demokrasilerin ayağı altına konan sabundur muz kabuğudur.
Basın olmadan demokrasi eksik kalır ( özgür basın diye ayrıca belirtmeye gerek duymuyorum çünkü özgür değilse basın yoktur, olsa olsa partilerin patronların propaganda broşürü olur )
Gazete yazarlarının kamu oyunun oluşmasında, haberdar olmasında büyük etkileri vardır ve lâkin, gazete yazarları, köşe yazıcıları siyasetin belirleyici unsuru olarak görülmeye başlarsa hem siyaset ağır yara alır ve hem de gazeteler başta olmak üzere tüm medya unsurları laçka olur, buna en iyi örnekler olarak abdülkadir selvi, ahmet hakan gibi yazıcılar ile onlara köşe arsası tahsis ederek gazete olmaktan feragat eden hürriyeti gösterebiliriz.
İşin en akıl almaz yanı da Türkiye’nin muhalif medyasının yok abdülkadir selvi ne yazdı yok Mehmet uçum ne dedi diye pozisyon alma hevesliliğinde gösterdikleri akıl almaz acemiliktir.
Gazete yazarının, medya mensubun hangi vasıflara sahip olması gerektiği konusunda azacık da olsa bir fikri olanların hande fırat abdülkadir selvi ikilisinin birlikte sahnelediği çok ucuz ve çok başarısız mizansene kurban olmamaları ve koca Türkiye’yi de kurban etmemeleri gerekirdi.
Şimdi de günlerdir mehmet uçum twiiterden ne paylaştı, abdülkadir selvi ne yazdı diye teyakkuza geçti Türkiye’nin necip muhalif medyası.
Kerrat cetveli ile tartışılmaz diye bir söz var ya işte o söz gibi ve o söz kadar etkili ve doğrudur, tapelerle, yazı makineleri ile, klavyelerle uğraşmayın sözü.
Yazı makinesi ile uğraşmaktan makinenin sahibi ile uğraşmaya ne vaktiniz kalır ne de takatiniz.
Mikrofonlarla kavga edilir mi, ya de teyp kasetleri ile.
Misal teype yerleştirilen kaset orhan gencebay ise teyp mikrofonundan emel sayının sesini duymak olası değildir.
Kurulmuş oyuncaklar oyuncağı dizayn eden mühendisin izin verdiği programladığı hareketleri yapar, o oyuncaktan başka hareket bekleyemezsiniz, beklerseniz daha çokk seçim kaybedersiniz.
Muhalif Türkiye basını atanmışlar ile tartışmaya ve atanmışların ne dediğine önem vermeye devam ederse Türkiye demokrasi için daha çok bekler.
Medya medyalığını bilmeli ve daha önemlisi de atanmışlar ile demokrasi tartışmanın abesle iştigal olduğunu bir an önce anlamalıdır.
Anlayamazsa abesle iştigal edilirken akan sular demokrasi köprülerini aşındırır.
Siyaseti siyasetçiler yapar ve belirler.