Gerçek barış gerçekçi olarak Tanımlanmadıkça aynı toprak üzerinda yaşayan toplumlarda gerçek barışın teessüsü adına oldukça sakıncalı hatta tehlikeli yanlış , hatta absürb biraz da avuntu amaçlı düşünceler barışın yerine geçebilir.
Ve buna inananlar şöyle söyleyebilirler. "Ne barışı yahu , bunca yıldır silahlı çatışma mı oldu ülkede. "İşte barış bu,daha ne?" Halbuki  böylesine tehlikeli barış görüntülari bir çok savaş aralarındaçok görülmüştür yakın tarihte.
Çanakkale savaşları çok eski değil.. Türklerle İngiliz askerleri gırtlak gırtlağa savaşırken çarpışmalar ara ara duruyor ve bu geçici ateşkesten yararlanan askerler mevzilerinden çıkarak birbirleriyle sohbet ederlerdi.
İngiliz askerleri Türk askerlerine çikolata ikram eder Türk askeri de onlara tütün,sigara  ikram ederlerdi.Ve sonrası savaşa  devam.... İşte bunun adı da barış.Biz böyle bir barış mı istiyoruz âllah aşkına. Yoksa gerçek barış mı..
Karşılıklı güven duygusu mu? Karşılıklı sevgi mi,saygı mı? Kaynaşmak ki. Farklılıklara saygı veya hoşgörü mü Veya ekonomik,kültürel  Ve sportif ilişkilerin tesisi mi. Sağlıkta iş bölümü mü?
Eğitimde barışı pekiştirecek  dostlukları oluşturacak tadilatlar mı ? Kendimizi aldatmıyalım Halen yaşamakta olduğumuz  mevcut düzen barış değildir,sayılmaz. Lütfen daha fazla kendimizi ALDATMIYALIM....