Tamamen gerçek hikaye bu hikaye Masal değil bir vak'a Olmuş ve bitmiş bir anı.
Bu bizzat benim anım. Mekan Limasol... Yılı ilginç...1945 civarı. İkinci dünya savaşı son nefesini veriyor.
Kıbrıs o zaman bir İngiliz sömürgesi idi. Ve giderayak gözü dönmüş Alman uçakları ara ara Kıbrısı da hedef seçerek bombalarını esirgemiyordu.
Ben bu bombardımanın tanığıyım. KEO fabrikası hedeflerden biriydi nedense. Ve yaşadığım ev KEO'ya yakın..
Geceleyin o sıralarda mutlak karartma uyganmaktaydı Limasolda. Benim çocukluk yıllarım daha çok Babamın Rum bölgesinde bulunan(KÖSEOĞLU) mahallesinde geçiyordu.Babamın o bölgede berber dükkanı vardı.Ve müşterilerimizin çoğu Rum asıllıydı.
Gelelim unutamadığım hatırama... Kahomutta dedikleri ilginç bir Rum anımın kahramanıydı...
Aslında zayıf nayıf bir insandı.Ama hep kahramanlığı ile 
Öğünmeyi severdi. Gün gele kahramanlığını kanıtlamak için şeytani bir düşünceye kapıldı.Şeytani hesabında Işık yasağı da vardı onun...Derken bir gece zıt gittiği kendinden daha cesur bir Ruma meydan okudu.Sofoklinin lokantasında kavgaya tutuştular.Tabii her taraf karanlık olduğu için nasıl döğüştüklerini izleme olanağı yoktu. Çok geçmedi , güreşenlerin biri kütürdüyle yere düştü.
Ve ardından bir ses çıktı.Rumcası (EKATAFERESSU) idi.Anlamı "seni altıma aldım" dı...Ama o karanlıkta kim kimi altına almıştı.Çok meraklı bir Rum çakmağını yakıp bir baktı ki yendiğini karanlıkta ilan eden bizim sahte kahraman KAHOMUTTA, altta kalmış
Nerdeyse nefessizlikten ölü gibi yatıyormuş.
Bu anımı çok düşündüm hayatım boyunca.Meğer hayatta kahraman geçinen sahtekar açık gözler az değilmiş.