Minibüsler ve otobüsler için saptanmış durak yerleri vardır ve fakat bu durak yerlerine ne yolcular ne şoförler ne trafik polisleri ne belediyeler ne de iç işleri ya da ulaştırma bakanı uyumuyor.
Eminim ki Anadolu kasabalarında KKTC trafiğinden daha düzgün ve kurallara göre işleyen bir trafik vardır.
Niye mi bu giriş.
Eşekten inip de dört çekerli lüks araçlara binenlerin ne oldum deliliğidir yaşadığımız.
Kırk yıl Alsancak’tan ya da Mağusa’dan, Girne’den kendi otomobili ile Lefkoşa’daki işine, ofisine, dairesine bakanlığa gidip gelen insan niye kırk yılın sonunda bir makama atandı ya da seçildi diye lüks makam aracı ile gitme gelme ihtiyacı hisseder, bırakın hissetmeyi olmazsa olmaz zanneder.
Makam dediğimiz şey makama oturulduğu / makam ofisine / binasına girildiği andan itibaren işlevli olur.
Yanisi şu Cumhur bir gün Allah göstermesin bakan başbakan vs vs olursa hafta sonu tuttuğu takımın maçına giderken bakan ya da başbakan değil, YAK’ın, DTB’nin taraftarıdır ve taraftarlara makam aracı tahsis etmezler.
Makamın sindirilmesi ve işlevinin tam olarak anlaşılması gereği vardır.
BRT bir makamdır, evet kabul etmeseniz de bir makamdır ve bu makam halkı doğru haberlerle haberdar etme, ve halkın arasındaki değişik görüşlerin halka doğrudan ve tarafsız olarak ille de sansürsüz olarak ulaştırılması makamıdır.
BRT makamının gereklerini yerine getiriyor mu diye sorup cevaplandıracam.
Minibüs şoförleri ve yolcuları belediye ve trafik tarafından saptanmış olan durak yerlerinde durmaya ve sadece o duraklarda yolcu alıp yolcu indirmeye başladıklarında ancak o zaman BRT makamının işlevlerini hakkıyla yerine getiriyor mu diye sorgulama hakkımız doğar.
Başta trafik kuralları olmak üzere evlette yaşamanın vatandaş olmanın asgari koşullarına kurallarına uyacak mıyız yoksa her birimizin elinde dolaylı olarak da olsa AB vatandaşlığı kimlik kartı var diye medeniyiz ya. Uygar ve çağdaşız ya ve işte uygar ve çağdaş olduğumuz için canımızın istediği yerde minibüs bekler canımızın istediği yere de çöp atabiliriz bu bizim AB uygar vatandaşları olarak hakkımız.
Minibüs ve otobüsler için saptanmış durak yerleri var ya, bizim de saptanmış ve uygulamak zorunda olduğumuz insan olma kriterlerimiz var bu kriterlerin farkında olmasak da ve farkında olmadığımız için uygulamasak da ya da farkında olduğumuz halde kendimizi ayrıcalıklı matah bir birey sandığımız için böylesi kriterleri umursamasak da o kriterler var.
Nedir bu kriterler diye soruyor musunuz, gerçekten soruyor musunuz. Bu güne kadar yaptıklarınız değil diye özet bir cevapla yetinmeyeceğim.
İnsan olma kriterleri sevgi saygı nezaket kurallara uymak başkalarının haklarına da saygılı olmak, kötülük düşünmemek diye başlayıp devam eden bir listedir bu, anne babalarınıza sorun onların yaşantılarına bakın tümünü de görebilirsiniz.
Ha bu arada yazıktır günahtır ve komiktir vırt zırt makam arabası ile trafiğe çıkmak.
Makamınız gereği önemli bir toplantıya gidecekseniz kurulup oturun o makam arabalarına, aksi durumlar görgüsüzlüktür.