Car car konuşmak diye bir durum var Türk siyasetinde. Bu KKTC için geçerli olduğu kadar Türkiye siyaseti için de geçerli.
Şu ya da bu şekilde vekil seçilen Türkler rahat rahat geçinmenin hem de bir sonraki seçimde de oy almanın yolunun konuşmaktan geçtiğine inanıyorlar ki bol bol car car gerekli gereksiz konuşuyorlar.
Konuşmak hele de siyasetçiler için düşünmekten tartmaktan dinlemekten okumaktan anlamaktan bilmekten sonra gelmeli ama fakat Türk siyasetçiler bunu hiç önemsemeden şehvetle konuşuyorlar.
Siyasetçiler hangi kesimden isterse olsun sol ya da sağ önüne ardına bakmadan ha bire konuşuyorlar.
Konuşuyorlar da dişe dokunur incir çekirdeğini doldurur tek laf ettikleri yok.
Ağzını açan her siyasetçimiz cek cak ile biten yığınla cümleyi mikrofonlara kendi partililerine harcayıp gününü gün ediyor sanki de onları cek cak desinler diye seçmiş gibi seçenler, böylece günler haftalar aylar yıllar geçiyor ve akılda kalan tek şey ceğiz cağızdan başka şey değil.
Gençlerimize iş olanağı yaratacağız lafını bir siyasetçiden ilk defa 17 yaşında duyup da umutla bu lafın lafazanına oy veren seçmen 40 yaşına geldiğinde de aynı lakırdıyı duymasına karşın yine oyunu aynı lafazanla / lafazanlara vermekten asla vaz geçmiyor.
Geleceğimiz parlak olacaktır lafını ilk duyduğumda yıl 1975 idi ve yıl 2023 oldu halâ aynı lafı harcıyor siyasetçiler.
1975 yılından bu güne kadar geçen 48 seneden ne halse o parlak gelecek bir türlü gelmedi ve fakat siyasetçilerin ağzından da düşmedi.
2017 yılında Girne hastanesi önümüzdeki yıl bitecekti tıpkı Güzelyurt hastanesi gibi. Ne oldu
Ne olacak her yıl aynı laf edildi ve hastaneler bekliyor halâ.
Asgari ücret en erken zamanda insanca yaşam için gerekli seviyeye getirilecektir denmesinin üstünden kaç on yıl geçti ve fakat o en erken zaman bir türlü gelmedi.
Haydi bütün eller havaya diye bir şarkısı vardı bir partinin geçen yüzyılda ve 2023 oldu halâ vur patlasın çal oynasın eller havada diye eğleniyor siyaset kurumu seçmenler ile.
Niye mi böyle.
Cek cak bir de lak lak al sana Türkçe siyaset.
Seçmen ne zaman ağzını açıp da yeter artık bu cekler caklar deyinceye kadar bu böyle.
Peki olacak mı böyle bir şey.
Demem o ki yeter kavramı da Türkçedir ve her partinin üyeleri kendi parti yöneticilerine yeter demezse bu iş böylece sürer.
Sürdürülebilir siyaset cek caktan yapacağız edeceğiz demekten ibarettir KKTC de.