Tasarı yarın, Pazartesi Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek.
Hukuk Siyasi İşler ve Dış ilişkiler Komitesi, 7 Ocak’ta yapılması öngörülen erken genel seçimle ilgili kararı ise 3 Kasım’da görüşecek ve 7 Ocak’ta seçime gidilebilmesi için takvimin ve yasal prosedürün başlatılmasının adımı atılmış olacak.
2016 yılında yürürlüğe giren ve tek seçim bölgesi ve çarşaf liste içeren Seçim ve Halkoylaması Yasası’ndaki yeni düzenlemelerin bundan sonra yapılacak seçimlere ilişkin doğurduğu teknik ve hukuki sıkıntıların aşılması amacıyla hazırlanan değişiklik tasarısı, bugün UBP Girne Milletvekili İzlem Gürçağ başkanlığındaki Hukuk Siyasi İşler ve Dış ilişkiler Komitesi’nde görüşüldü.
GÖRÜŞÜLDÜ DE NE OLDU…
Komite toplantısına davetli olarak Başbakanlık ve Yüksek Seçim Kurulu’ndan yetkililer de katıldı.
Toplantıda komite üyeleri, UBP Girne Milletvekili Komite Başkanı İzlem Gürçağ, CTP Gazimağusa Milletvekili Başkan Vekili Teberrüken Uluçay, CTP Gazimağusa Milletvekili Asım Akansoy, DP Lefkoşa Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu ve UBP Gazimağusa Erdal Özcenkyer aldı.
Komite toplantısına ayrıca, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, UBP Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre, CTP Girne Milletvekili Fazilet Özdenefe ve Bağımsız Güzelyurt Milletvekili Menteş Gündüz de katıldı.
 İYİ GÜZEL DA, SEÇİM NETİCELERİNİ  GRAFİKSEL ve STATİKSEL YAYINLAMAKLA YÜKÜMLÜ YSK NEDEN YDÜ TOPLANTIYA ÇAĞIRMADI ? YA MECLİS KOMİTESİNİN HİÇ Mİ AKLINA GELMEDİ?
Meclis  Genel Kurul’un da 13 Kasım’da YASAYI görüşüp onaylayacakmış… 48 saat içinde de Resmi Gazete’de yayımlanacakmış.  Kısacası herşey olup bitti, adet yerini bulsun diye Meclise getiriyorlar.
Kararın yayımlandığı günden itibaren 60’ıncı günün 7 Ocak’a denk getirilerek erken seçimin yapılmasının sağlanacağını söylüyorlar. Hadi hayırlısı…
“OY PUSULALARININ BASIMINDA SIKINTI YOK” diyorlar.
TABİİ Kİ YOK… PUSULALARI OKUMADA, İSTEDİĞİNİZ MİLLETVEKİLİNİ , O KÜÇÜK YAZILARIN ARASINDA BULMAKTA SİZE BİRER DE BÜYÜTEÇ VERİLECEK...
Tasarıyla, yasadaki teknik pürüzlerin ve her türlü sıkıntının giderildiğini, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ile istişare içinde çalıştıklarını kaydeden Gürçağ, “Oy pusulaları Devlet Basımevi tarafından basılabilecek. Hiçbir sıkıntı yoktur” dedi. HİKAYE…
“HALKIMIZ İÇİNİ FERAH TUTSUN, OY KULLANMADA SIKINTI OLMAYACAK” DİYOR SAYIN GÜRÇAĞ… BU YASA TEKNOLOJİ FAKİRİ ALEL ACELE GEÇİRİLMEYE ÇALIŞILAN BİR YASA. VARSAYALIM Kİ OY VERME İŞLEMLERİ OLUŞTU…SAYIMLAR NASIL YAPILACAK? NE KADAR ZAMAN ALACAK ? HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?
İzlem Gürçağ, oy pusulalarının hem kitapçık hem de tek sayfalı olabileceğini, buna YSK’nın karar vereceğini belirterek “Halkımız içini ferah tutsun. Hiçbir şekilde oy kullanmada sıkıntı yaşanmayacak. Önümüzde 2 buçuk ay var. Örnek oy pusulaları zaten basılacak. Halkımız bunları inceleyerek ve örnekler üzerinde çalışarak çarşaf listede nasıl oy verebileceğini rahatlıkla içine sindirebilecek” diye konuştu.
Seçim ve Halkoylaması (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nda oy vermenin ruhunda zaten zerre kadar farklılık olmadığını, farkın sadece seçmenlerin bütün ilçelerde ve toplamda 50 milletvekili için oy verebilmesi olduğunu anlatan Gürçağ, milletvekillerinin yine 6 ilçe bazında, mühür, mühür artı tercih veya karma oy sistemleriyle seçilebileceğini kaydetti.
Hakkaten çok merak ediyorum ‘ Siz hangi ülkede yaşıyorsunuz?’ Yaşadığınız bu ülkenin gerçeklerini bilmediğiniz gibi, hazırladınız çarşaf, çarşaf pusulaları kim okuyacak, kim inceleyecek ve OY vermesi ne kadar zaman alacak? 
Hiç kendiniz denedi mi? 
Var sayalım KARMA OY kullanmak istiyorum. En iyi ihtimalle bütün kuralları hazmetmiş bile olsam, listelerde aradığım kişileri bulmak, işaretlemek ne kadar zaman alacak hiç düşündünüz mü? 
Peki vatandaş yanlış yaparsa, düzeltebilecek mi? Tekrardan kendine başka pusula verilebilecek mi?
70 lik Ferİdi abla, 50 yaşında ki çoban Hasan dayı hiç böyle listelerden anlamaz. Zaten okuma yazmaları da yok… Ya okuma yazma bilenler KARMA OY kullanma zahmetine girecek mi? Girmez… Çünkü sistem başlı başına engellerle dolu…
1-Liste kaç sayfadan oluşacak bilen yok… Zaten şimdiden Kitapcık da olabilir diyorlar
2.Her partinin adayını bulmak ve istediğiniz aday için OY kullanmak. Bilgisayar oyunlarında ki engelleri aşmaya benzer. 
3-Küçücük yazılar, hiç tanımadığınız bilmediğiniz isimler. ( Beğen da beğendiğini).
4-Var sayalım bütün engelleri geçtiniz. Kurallara göre seçim yaptınız mı?
5-Kullandığınız Oy sayısını kontrol ettiniz mi?
6-Herkes sizin karma Oy kullandığınızı biliyor olacak. Hani Oy mahremiyeti?
7-Size yardım edebilecek bağımsız şaparonlar var mı? Örneği Yabancı öğrenciler kullanılabilir…
NASIL OY KULLANILACAK?
Yasa tasarısındaki oy vermekle ilgili düzenlemeler hakkında bilgi veren Uluçay, özetle şunları söyledi:
“Herhangi bir partiye mühür vuracak seçmen kendi partisinden tercih yapma hakkına sahiptir. Eski sistemde de zaten buna sahipti. Seçmen bunu biliyor. Yeni sistemde de gidip mühür vuracağı partiye mühür vurup o partinin adaylarından tercih yapma hakkına sahip olacak.
PEKİ SİZCE BU ADİL BİR SİSTEM Mİ ? NEDEN BİR PARTİ İKİ OY ALSIN… BAĞIMSIZLAR ASLA BU SİSTEMDE SEÇİLEMEZ… KARMA OY TERCİHLERİNDE SEÇİLEN ADAY ANCAK BİR OY ALIYOR… KARMA OYLAR NASIL SAYILACAK, NASIL DEĞERLENDİRİLECEK, HİÇBİR BİLGİ YOK… KARMA OY TEK OY OLARAK MI GEÇERLİ SAYILACAK, YOKSA 50 OY BİR OY OLARAK SAYILACAK… ESKİ SİSTEMDE KARMA OYLAR İLÇELERE GÖRE BELİRLENİRKEN Örneği GÜZELYURT’DA ALDIĞINIZ 5 KARMA OY BİR OY SAYILIRDI… ŞİMDİ BU SEÇİMDE Kİ ORAN NE?
TERCİHLER PARTİNİN TÜM ADAYLARI ARASINDAN YAPILABİLECEK
Burada getirdiğimiz yenilik o seçmen isterse sadece oy kullandığı bölgenin adayları arasında tercih değil, diğer ilçelerdeki adaylar arasında da kendi partisinden olmak kaydıyla tercih yapma hakkına sahip olacaktır.
Herhangi bir tercih yapmıyorsa da sadece partisine mühür vurup bırakıyorsa da bu da geçerli olacaktır.
TERCİHLERDE HATALI İLÇE GEÇERSİZ, DOĞRU İLÇE GEÇERLİ SAYILACAK
Kullandığı tercihler içinde yanlış yaptığı ilçe varsa o ilçe geçersiz, doğru yaptığı ilçe geçerli olacaktır.
Karma oy kullanacak seçmen eski seçim sisteminde oy kullandığı ilçede milletvekili aday sayısı kadar 2-3-4-5 farklı partiden olmak kaydıyla karma oy kullanabilirdi. Şimdiki sistemde de bu seçimde sandığa gittiği zaman oy kullandığı ilçede toplam milletvekili aday sayısı kadar karmayı kullandıktan sonra bu yeterli olmayacak ve en az 24 sayısına ulaşabilmek için diğer ilçelerden de karma oy kullanabilecek. Yani karma oy kullanacak seçmen en az 24, en fazla 50 geçerli olacak karma oyu kullanabilecek.”
BUNA GÖRE EN AZ KARMA TERCİHİNİZ İLÇELERE GÖRE…
LEFKOŞA  8
MAĞUSA   6
GİRNE        5
İSKELE       2
GÜZELYURT  2
LEFKE         1
TOPLAM     24
OY PUSLALARININ ŞEKLİNE YSK KARAR VERECEKMİŞ ve SEÇMEN KARTLARIYLA BİRLİKTE BİLGİLENDİRİCİ BROŞÜRLER DAĞITILACAKMIŞ. ( ACABA KİMLİK KARTLARI GEÇERLİ SAYILACAK MI).
SAYIN OKURLARIM ŞİMDİ GELELİM ‘DANANIN KUYRUĞUNA’.
BİLGİSAYAR ORTAMINDA HER PARTİ İÇİN BİR SAYFA AÇILMIŞ OLSA İDİ…. 50 ADAYIN FOTOĞRAFLARI İLE BİRLİKTE İSTEDİĞİNİZ SAYFAYI AÇARAK OYUNUZU , FOTOĞRAFLARI TİKLEMEK SÜRETİYLE KULLANMIŞ OLSAYDINIZ. OTOMATİK OLARAK KULLANDIĞINIZ OY SAYISI ÖNÜNÜZE GELMİŞ OLSA ve OY VERDİĞİNİZ KİŞİLERİ FOTOĞRAFLARI İLE BİRLİKTE TİKLERİNİZİ KONTROL EDİP İSTEDİĞİNİZ DEĞİŞİKLİĞİ YAPABİLSEYDİNİZ Ve sonunda TAMAM TUŞUNA BASIP OYUNUZU KULLANSAYDINIZ OLMAZMIYDI…
KİMLİK KARTINIZI ve size Verilen özel şifreyi kullanarak işlemleriniz tamamlansa, bir tuşa basarak bütün neticeler karşınıza çıksa ne olurdu ???
Feride abla, çoban Hasan dayı da oyunu şaparonlar eşliğinde kullanır ve adil, basit bir sistem Demokrasinin gereğini tam anlamıyle yerine getirmiş olurdu. 
Sene 1992 ilk Fax makinesini bu ülkeye getirdiğimde, bazı arkadaşlar sordu ‘ BU NE DİYE’ Ben de, benim hanım bunun içinde, pilavuna yapar demiştim. Aaah Mehmet bey bir tane de bize getir demişlerdi. 
1993 YDÜ de Prof. Dr. Mahmut Sert hocamızla SU konferansı vermiştik ve Kıbrısa suyun nerden, nasıl ve hangi yöntemlerle gelebileceğini anlatmıştık… Bize güldüler. Hatta bazıları tereleli olduğumuzu ima ettiler. Türk teknolojisinin başarısı ve Türkiyemizin sağladığı kaynaklar neticesi suyumuz geldi… Hala bazı tipler bu Dünya’da ilk defa gerçekleşen  projeyi itibarsızlaştırmaya, hatta Türkiye düşmanlığına çevirmeye yelteniyorlar…
Sene 2017  yine bazı tipler şimdi çıkar böyle şey olmaz der, böyle program olmaz der ve bana saldırır… 
Sayın Hakkı Atun ( Bizim için Başkanlık sistemi en iyi sistemdir) derken, benim yıllar önce bu muteber gazetede yazdığım yazıları teyit ediyor. O zamanlar yine malum tipler ( Aaah siz R.R. DENTAŞ’ı ömür boyu Başakan olarak istiyorsunuz ) demişlerdi ve Onu Koltuktan kalkmamakla suçlamışlar nice hakaretler yağdırmışlardı. Hep sözde Demokrasi adına… Şimdi dönüp bir kendilerine baksınlar… Acaba O koltuklarından kalkabiliyorlar mı ?
Bu seçimlede Saray Önü politikaları ayni şekilde, demokrasi adına devam eder gider taa ki biz teknolojiyi layıkıyle kullanalım, adil bir Yasa yapıpi Başkanlık sistemine geçelim… Seçim daha olmadan görüntü KOALİSYON….
ANCAK PARTİLERİN BİR VİTRİNLERİNİ GÖRELİM, AYNİ ŞAHISLAR AYNİ TERANE DEVAM EDECEKSE SEÇİME NE LUZUM VAR, DİYEN HALKIMIZ KARARINI KENDİ VERSİN… SAYGILARIMLA HEPİNİZE KOLAY GELSİN.